Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

33 години от Майските събития

В Каолиновско се проведоха възпоменателни събития, посветени на жертвите на Възродителния процес от 1989 година. Митингът събор бе под мотото „Мир в страната, мир в света“.

Проявите по повод 33 години от майските събития започнаха от площада в Каолиново, където е поставено началото на демокрацията и промяната в Република България. Това подчерта в изказването си кметът на община Каолиново Нида Ахмедов, домакин на събитието. И тази година бяха поднесени  венци и цветя пред мемориала на жертвите в Каолиново, пред паметните плочи в квартал Кус и селата Климент, Тодор Икономово и Пристое.

Целият актив на ДПС, народни представители от цялата страна, евродепутати и гости от Турция и консулството в Бургас бяха гости на възпоменателния митинг в Пристое. Бяха почетени жертвите на Възродителния процес , а в изказванията бе подчертано, че възпоменателните събития не са просто традиция, а неписан закон, защото оттук е започнала демокрацията у нас.

От трибуната в Пристое председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че от Пристое трябва да се начертае и правилният път за развитие на България.

"Това правителство не преодолява кризите, а предизвиква допълнителни кризи. Ще обявим курс за предсрочни парламентарни избори, когато сме готови за ценностно, хомогенно, категорично евро-атлантическо управление, което да е с грижа към проблемите на хората и на бизнеса в тези кризисни времена".

В рамките на възпоменателните събития  се проведоха състезания по конни надбягвания и народни борби.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметникът на 44 години

Емблемата на Шумен – Мемориалният комплекс „Създатели на българската държава“, днес чества 44 години от своето официално откриване. През студените есенно-зимни дни на 1979-1980 година започват да се правят сондажите за взривяването на скалните маси на Шуменското плато. Там, където само след няколко месеца ще бъде открит импозантният паметник,..

публикувано на 28.11.25 в 07:00

Изграждат още две кръгови кръстовища

Две кръгови кръстовища да бъдат изградени на изхода от Шумен в посока Бургас. Те трябва да осигурят достъп до ул. „Пролетарска“ и ул. „Цветан Зангов“. Това предложи общинският съветник Данаил Данчев. По време на заседанието на Общинския съвет той показа проекти за кръговите кръстовища, изработени от фирми, които имат обекти в близост до изхода..

публикувано на 27.11.25 в 15:20

Турнир по шах за незрящи

Регионален турнир по шахмат организират на 27 и 28 ноември Спортният клуб „Светлина“ за хора със зрителни увреждания, съвместно с Регионалната организация на слепите в Шумен. Състезанието се провежда в хотел „Орбита“.  В турнира участват пет спортни клуба за незрящи от Ямбол, Русе, Варна, Плевен и Шумен. Турнирът вече е традиционен и се организира в..

публикувано на 27.11.25 в 14:50

Кметът се върна в залата

Кметът на Шумен Христо Христов се върна в залата на Общинския съвет, след като общинските съветници приключиха със задаването на въпроси към администрацията. Повече от час в залата остана само зам.-кметът Бейнур Ахмед.  Проведени бяха консултации, които не успяха да върнат кмета Христов и екипа му.  Съветникът Ивайло Илиев обяви, че групата..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Посланикът на Украйна открива изложба в Шумен

Изложбата „Украински носии и традиции“ на фотографа Дмитро Перетрупов ще бъде открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен утре -28 ноември, съобщиха от културната институция.  Тя представя традиционните украински народни носии с техните регионални особености и символика като част от украинската национална идентичност. За..

публикувано на 27.11.25 в 10:55

Кметът и екипът му напуснаха сесийната зала

Кметът на Шумен Христо Христов напусна заедно с екипа си заседанието на Общинския съвет. В сесийната зала като единствен представител на администрацията остана неговият заместник Бейнур Ахмед. Той обаче бе инструктиран да отговаря на всички питания: "Ще направим проверка и ще отговорим писмено".  "Недопустимо е поведението на кмета на община Шумен,..

публикувано на 27.11.25 в 10:11

Оттеглиха високата такса смет

Догодина шуменци няма да плащат по-скъпа такса смет. На заседание на Общинския съвет в Шумен преди минути бе оттеглена точката от дневния ред на сесията, която променя методиката за определяне на таксата за битови отпадъци. Това направи в началото на заседанието кметът на община Шумен Христо Христов, като се оправда с предложения национален бюджет за..

публикувано на 27.11.25 в 09:34