Шумен ще изгради паметник на световноизвестния маг Астор. Около тази идея се обединиха институции и граждански организации на първата работна среща под егидата на областния управител на Шумен Владимир Йолов. Мястото, където да бъде поставен паметникът и което получи най-голяма подкрепа, е Градската градина. Следващ етап от развитието на концепцията е създаването на Музей на илюзиите в Шумен.
Арменската общност ще открие дарителска сметка за събиране на средства за изграждане на паметник.
Преди няколко години шуменци се обединиха около идеята за паметник на Тодор Колев в Градската градина и сега това е една от забележителните туристически атракции на града.
Идеята за паметник на Астор се роди спонтанно, след кончината на мага на 15 май т. г.
Астор е единственият илюзионист в Европа, награден със "Златен Оскар" от Международното братство на маговете. В кариерата си е направил над 16 000 представления по целия свят. Той е почетен гражданин на Шумен.
„Няма нищо по-правилно и по-хубаво за такива стойностни личности като Астор. Има и други, които са популяризирали Шумен, за които няма паметници. Трябва да поставим това начало, за да популяризираме историята си“, каза областният управител на Шумен Владимир Йолов.
Община Шумен ще подкрепи безрезервно инициативата. „Нашите идни поколения да провеждат часове там, да бъдат пред съответния символен знак и да разучават историята на града“, каза заместник-кметът Найден Косев.
След институционалната подкрепа за паметник на Астор и въобще за създаване на концепция за визуализиране на видни шуменци, идеята бе подкрепена и от обществеността.
„Всеки, който познава Астор, знае, че той беше човек с голямо сърце и винаги се е отзовавал на много благотворителни каузи, винаги е отбелязвал, че е от Шумен… Една признателност от шуменци, да го запомним. Неговата биография е много интересна и всеки, който види паметника и се заитересува, след това ще научи още неща“, каза Кирков Паносян – Коко.
Дискусии имаше за художествената концепция и за мястото, на което да бъде разположен паметникът. Сред предложенията, освен Градската градина, беше и паркът „Кьошковете“, близо до родната къща на илюзиониста. „Най-добре е в Градската градина, нека да се обособи като една алея на известните шуменци. Първите изяви на Астор и на Тодор Колев бяха в казиното“, допълни Гаро Гарабедян.
Главният архитект на Шумен Галин Антонов сподели своитепритеснения от насищането на пространството с паметници. „За мен това е правилният подход да създадем концепция. Ако в Градската градина решим да бъдат направени още 5 или 10 паметника, не знам дали ще можем да го обособим като такава алея“, коментира той.
Общественикът Николай Калев застана зад предложението за Градската градина. „Когато отидеш да видиш един паметник, той трябва да бъде в съзвучие с твоето настроение. Един паметник на Тодор Колев стои добре там, един паметник на Астор ще стои също добре“, обоснова позицията си Николай Калев.
Областният управител доразви идеята за представянето на Астор за бъдещите поколения, като лансира идеята за Музей на илюзиите. „Трябва да има цялостна, световна концепция от самото зараждане на илюзията до днес. Освен експонати, които загатват за цялата епоха, човек трябва да има възможност да се запознае, да извърши сам фокус, за да можем да запалваме частицата огън от илюзията в подрастващото поколение“, мотивира се Владимир Йолов.
Проверка на ремонта на сградата на Професионалната гимназия по икономика в Шумен извърши днес областният управител Катя Иванова. След постъпили в областната администрация сигнали от родители за забавени ремонтни дейности, областният управител Катя Иванова и заместник-областният управител Диян Димитров се запознаха на място с темпа на..
От днес до края на април ще се косят тревните площи и прилежащи части на улици и булеварди в Шумен и общината, съобщиха от общинската администрация. Дейностите се осъществяват от екипи на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“. Според директора на предприятието Сергей Стойков, тази година косенето започва над две седмици..
За пореден път три детски градини от Шумен са отличени с престижното звание eTwinning School label. ДГ "Братя Грим", ДГ "Светулка" и ДГ "Пчелица" са три, от общо 11 детски градини в страната, които са заслужили този знак. Общо 27 образователни институции са покрили критериите на национално ниво. Етикетът eTwinning School признава и..
56 студенти и преподаватели от Филиал Шумен на Медицинския университет във Варна се включиха в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от 1 април до днес. От тях 32 момичета са дарили кръв за първи път, съобщи организаторът гл.ас. Милена Тодорова. Акцията е част от събитията по повод 10-годишнина от създаването на Филиала в..
Природният парк „Шуменско плато“ ще проведе „Горска академия за политици“ по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на професионалния празник на лесовъдите, а мотото е „Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“. За участие в Горската академия за политици са поканени общинските съветници..
Община Шумен въвежда временна организация на движението в участък на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ от кръстовището на ул. „Македония“ до кръстовището с ул. „Илия Р. Блъсков“ от 7 април, понеделник до 7 май, включително. Промяната ще бъде БЕЗ И С ПЪЛНО ЗАТВАРЯНЕ зради строителство на обект на ул. „Св. св. Кирил и Методий“. Обходният..
Над 200 са записаните пациенти само за първите три дни за безплатните прегледи през април в ДКЦ-1 в Шумен. Това съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светослава Хайнова. Имаме значителен интерес на гражданите към месеца на безплатните прегледи, добави тя и каза, че част от пациентите вече дори са успели да преминат през..