Градежът на Кръглата църква в средновековен Преслав е започнал на 26 септември 893 година, а светецът патрон на храма е Йоан Богослов.
Датировката e направена на базата на научно изследване от ново поколение. Резултатите от проучването, което е част от Националния научен проект "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие", бяха представени от проф. Веселин Панайотов, Емануил и Божидар Стоянови от Шуменския университет. В екипа участват още доц. Грета Стоянова от Научния център „Преславска книжовна школа“ и Пенчо Маркишки от БАН.
Чрез фотограметрично заснемане на храма е създаден дигитален модел на църквата, който позволява точни изследвания и анализи. Измерванията са с точност до 1-2 милиметра. Въз основа на цифровия модел е установено, че ориентацията на храма не е точно по географския изток, а той е завъртян на 4,78 градуса на югоизток. За изясняване на отклонението учените прибягват до археоастрономията и започват проверка на всички възможни години и дати за начало на строежа на Кръглата църква.
С помощта на професионален софтуер, ползващ модели на НАСА, са направени 72 симулиции с т.нар. виртуален планетариум, сравнявани са 9 дати и 8 времеви модела, позволяващи до около 10 000 години връщане назад във времето.
Най- точно съвпадение на изгрева на слънцето по измереното отклонение е получено за 26 септември 893 година. Близко съвпадение има и за датата 26 септември 906 г., но ако се съди по приписката на Тудор Доксов, през 907 г. църквата вече е била изградена.
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..
Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция. Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..
Песни по теми от композитора Фредерик Шопен, аранжирани от пианиста Филип Александров, както и специално подбрани преработки на популярни парчета от репертоара на певицата Роберта ще звучат в концерта тази вечер на Симфониета Шумен. Известната рок изпълнителка и нейната дъщеря Ника искат да докажат, че класическата музика не е само за елитарна..
С премиера посрещат празника си от Драматичния театър „Антон Страшимиров“ в Разград. Навръх Международния ден на театъра на сцената на Общинския културен център днес ще бъде показана пиесата на Панчо Панчев „Има ли смисъл да утепваме мечка“. Според режисьора на постановката Христо Симеонов, текстът на известния ни автор често се разглежда като..
Скулптури, малки пластики и рисунки изграждат най-новата изложба на Калоян Тодоров, която днес се открива в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Авторът е нарекъл експозицията „Точка днес“ в желанието да засили актуалността на посланията, които изпраща към публиката. Настоящата изложба е неговата втора самостоятелна в Шумен след..
„Научи ме да обичам“ е стих от популярна песен на Емил Димитров. „Научи ме да обичам“ се казва и спектакълът, с който ще бъде отпразнуван 20-тия рожден на сцена „Назъм Хикмет“ в Разград. Тя е част от големия културен институт, който включва още Драматичния театър „Антон Страшимиров“ и Филхармонията „Проф. Димитър Ненов“. Неслучайно в този..