Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Царската гробница в Свещари засия

12
Снимка: Радио Шумен

Откриването на обновената Свещарска царска гробница и представянето на завършения проект “Свещари в нова светлина” се проведе днес в Историко-археологическия резерват „Сборяново“ край Исперих. За събитието дойдоха американският посланик Херо Мустафа, министърът на културата Атанас Атанасов, проектантите, архитектите, археолозите и всички специалисти, свързани с проекта, който се управлява от Фондация „Кредо бонум“.

Царската гробница вече е с ново осветление, направено специално за от екипа на известния архитект от Великобритания Марк Сътън Вейн. Той е осветявал теракотената армия в Британския музей, абатството в Корк, едни от най-големите исторически сгради по света.

Второто откриване, както нарекоха днешното събитие, е реализирано с помощта на американския “Посланически фонд за опазване на културно наследство”. Самият проект струва над 334 хил. лв. от общо 2 млн. лв., които са дадени за реставрация и консервация на културни обекти у нас.

По време на церемонията посланик Херо Мустафа заяви, че когато е пристигнала в България преди три години, този проект едва е започвал. „Щастлива съм да бъда тук при завършването му. В страна с огромен брой находки от древността, на второ място след Италия, тази тракийска гробница се откроява със своята красота и значимост. Светът трябва да опознае България чрез нейните исторически чудеса", завърши тя.

"Много мисля за тази идея как това, което имаме като недвижимо културно наследство, наистина да се превръща в наследство", добави министърът на културата Атанас Атанасов.

"За мен то се крие в това дали когато влезеш в една гробница като тази, можеш да почувстваш нещо истински. Начинът, по който е направен този проект, със самото влизане и докосване до тази гробница, мен наистина ме накара да почувствам нещо и да се пренеса в този свят отпреди хиляди години, така че поздравявам всеки човек, който е пожертвал от времето и енергията си, за да осъществи този проект."

Министърът на културата Атанас Атанасов сподели още, че няма търпение да доведе приятелите си от чужбина, за да им покаже колко е велика България.

Свещарската царска гробница е открита съвсем случайно. В края на август 1982 г. в северния край на Гинината могила екип от Археологическия институт с музей в София и Разградския окръжен музей правят откритие, което се превръща в археологическа сензация. Ръководител на разкопките е доц. Мария Чичикова, която работи заедно с д-р Тотю Иванов.

През 1985 г. обектът става част от списъка на ЮНЕСКО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04

Огнени танци на сцената

Самият оркестър ще бъде солист в концерта на Симфониета Шумен тази вечер от 18:35 часа, тъй като ще изпълни 11 произведения на композитори от Балканския и Иберийския полуостров.  Това се случва благодарение на програмата подбрана от диригента Владимир Бошнаков, който е обединил най-страстните и темпераментни творби под заглавието „Огнени танци“...

публикувано на 30.01.25 в 12:18

Живот в неравноделни ритми

Почетният гражданин на Шумен и носител на „Златна значка на Шумен“ Иван Иванов продължава да пази в сърцето си спомените от своя професионален път. И как да е иначе, като професионалният му път е танц в неравноделен такт. Участвал в различни танцови ансамбли, докато създава танцовата формация „Детелини“. С тази трупа запалва много деца към..

публикувано на 28.01.25 в 09:06

Изходът между добро и зло

Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..

публикувано на 27.01.25 в 08:38

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51

Удивителният печат в изложба

Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..

публикувано на 23.01.25 в 09:11