Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2500 пациенти в Шумен чакат ТЕЛК

Снимка: Радио Шумен

Близо 2500 досиета чакат решения в Трудово-експертната лекарска комисия - Шумен. Натоварването в системата е огромно. Чакащите пациенти недоволстват, лекарите изнемогват. 

Натискът се е увеличил особено много през последните месеци, след като вторият състав на ТЕЛК в Нови пазар е подал оставка заради напреднала възраст, каза за Радио Шумен директорът на шуменската болница д-р Димитър Костов.

"За съжаление, наистина се забавят решенията, което касае доста граждани на областта. Разбирам ги и им се извинявам. Ситуацията е следната. В края на миналата година служители на ТЕЛК - втори състав от Нови пазар подадоха заявления за напускане, тъй като имат здравословни проблеми. Те бяха в пенсионна възраст, някои от тях доста възрастни. Затова се наложи да закрием втори състав на ТЕЛК в Нови пазар. Там бяха понатрупани доста досиета, по които нямаше решения. Те се прехвърлиха в първи състав в Шумен. В момента в ТЕЛК - Шумен има около 2500 досиета за разглеждане", посочи д-р Костов.

Трудната ситуация е обсъдена на среща в Областната управа, на която са присъствали представители на Регионалната здравна инспекция в Шумен и на другите лечебни заведения в областта, където също могат да бъдат разкрити ТЕЛК-ове. Но желаещи на този етап няма. Трябва да се търсят решения на национално ниво с промени на законодателството, което да позволи ТЕЛК-овете да бъдат самостоятелни, а не към областните болници. Трябва да се стимулират и младите лекари, за да попълнят съставите на комисиите, тъй като повечето работещи в ТЕЛК са на предпенсионна или пенсионна възраст.

Чуйте сигнал за проблеми с ТЕЛК от слушател на Радио Шумен и интервю с д-р Димитър Костов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49
Данита Заричинова

Еколог: Инсинераторите са отживелица

Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..

публикувано на 09.01.25 в 08:34

Ще има ли ръст на доходите?

Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..

публикувано на 08.01.25 в 13:19