Националният историко-археологически резерват „Мадара“ ще бъде домакин на Националния средновековен събор „Магическата Мадара“. Той ще се проведе на 19 юни, неделя, като откриването е от 13.00 часа. В събитието ще вземат участие реконструктори и любители на историята от цялата страна.
В програмата на събора са включени eньовденски обичаи, представяне на облекло, въоръжение и снаряжение, характерни за нашите земи през периода VI – X век, конни традиции на българите и конна езда, грънчарство и керамика през вековете.
Предвидени са двубои, битки и демонстрации на оръжия – сабя, бич, копие, боздуган, щит, бойна брадва и лък.
Ще се проведе обучение на деца и младежи по стрелба с лък и фехтовка със сабя. Ще има демонстрации по лагерите на участниците – номадско население и юрта, ромейски походен лагер, лагер на българи от VIII – X век, шатри, павилиони, занаятчийски работилници, сечене на монети, металопластика, плъстене на вълна, дървообработка.
Организатори на събитието са Регионалният исторически музей – Шумен, Община Шумен, НД „Традиция“ – РК Шумен и Сдружението за възстановяване и съхранение на българските традиции "Авитохол" от Варна.
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...