125 депутати гласуваха за отстраняване на Никола Минчев от поста председател на Народното събрание. 113 гласуваха "против". Един - "въздържал се". Депутати от "Продължаваме промяната", БСП, "Демократична България" и независими гласуваха Минчев да остане на позицията. За отстраняването му гласуваха от ГЕРБ, ДПС, "Има такъв народ" и „Възраждане“.
Припомняме, че вчера в парламента имаше изслушване на външния министър в оставка Теодора Генчовска, по темата за Северна Македония. Заради това, че заседанието беше открито, а Генчовска се позоваваше на текстове с гриф секретно, които според нея нямаше как да бъдат оповестени, от депутати опозицията беше поискана оставката на председателя на парламента.
Ивайло Динев - историк, доктор по политически науки от Университета „Света Анна“ в Пиза, изследовател към Центъра на източноевропейски и международни изследвания в Берлин, коментира за Радио Шумен: "Днешният ден, а и вчерашният, с дългия дебат и изслушване по темата за Македония, са подготвяне на почвата не просто за вот на недоверие към правителството, а за отиване на нови избори. Изглежда, че целта е да се привлече и да се мобилизира вот, на базата на теми, които са популярни в общественото мнение, като тази за Македония".
Ивайло Динев добави: „Ако се подготвя някаква почва за коалиция, тя навярно ще бъде на базата на събитията в Украйна, на базата на русофилията и русофобията у нас, но друг е въпросът дали избирателите са готови за това“, подчерта той.
Още може да чуете от разговора с Ивайло Динев.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..