Малко над 30 хиляди десетокласници ще получат по 4 точки над реално постигнатия резултат на националното външно оценяване по математика, което се проведе вчера. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Причина е създаденото объркване заради първоначално предоставените помощни формули с липсващи скоби. В резултат на възникналата ситуация десетокласниците в повечето училища са получили вярно изписаните помощни формули около или след 10 ч. В отделни учебни заведения нови формули изобщо не са били раздадени. В част от тях времето за работа е било удължено, а в други – не.
Допълнителните точки ще бъдат дадени както на десетокласниците, които в рамките на редовните 90 минути на изпита не са решили тази задача, така и на тези, които са стигнали до правилния резултат въпреки недоразумението с помощните формули.
Максималният брой точки на националното външно оценяване остава 100.

Депутатите от парламентарната група на ГЕРБ ще оттеглят текстовете, свързани с въвеждане на "такса водомер" от Закона за водоснабдяването и канализацията, за да прецизират мярката и ще направят още предложения, с които ще задължат собствениците на 2-ро, 3-то или 4-то жилище да заплащат допълнителна ставка от 10-15 стотинки на месечна..
Призовавам народните представители да отхвърлят текстовете за т.нар. такса водомер от проекта на Закон за ВиК. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред медии в Болярово днес. Той напомни, че законопроектът е подготвян няколко години от различни правителства, но се внася сега, тъй като приемането му е..
Две седмици след пускането на ваксините, на много места те вече са изчерпани, съобщава БНТ. Причината е засиленото търсене. Министерството на здравеопазването съобщи, че 15 хиляди дози от назалната ваксина за деца над 2 години са доставени и ще бъдат налични в аптеките от днес. Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки,..
Днес ще има променлива облачност, сутринта на места ще е мъгливо. През деня ще има променлива облачност, често намаляваща до слънчево време. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, по-късно от юг. Ще остане топло за сезона с максимални температури от 18° до 23°. За Шумен около 21°. Прогнозата е на дежурния синоптик Любомир Маджаров от..
Разград На 23.10.2025 г., от 9:00 ч. до 16:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Кубрат, МТП 2 кв. Дряново, ТП "ОСС 2 Кубрат"; с. Горичево, ТП 1 Горичево, ТП 2 Горичево; с. Божурово-МТП 3 Божурово. На 23.10.2025 г., от 9:00 ч. до 16:00 ч. са възможни смущения в района на с. Юпер, ТП 1 Юпер, ТП 2 Юпер, ТП 3 Юпер, ТП 4..
Девет служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и ръководителят им са уволнени, а други петима са с предупреждение за уволнение, след наглата кражба от ябълкова градина. Това съобщават от пресцентъра на компанията. До развръзката се стига след вътрешна проверка на случая, при който собственик на ябълкова градина от..
Със 118 гласа "за", 74 "против" и 6 "въздържал се" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. Той ще включва не само потребеното количество, но и ще се плаща за достъп до услугата. В момента цената на..