Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тротинетките на прицел

4
Електрическа тротинетка
Снимка: Ами Петрова

Безопасното движение на електрическите тротинетки и велосипедите, които стават все повече алтернативен транспорт за движение, поставят повече въпроси, отколкото отговори. Това стана ясно на извънредната областна комисия по безопасност на движението в Шумен.

Градът е седмият в страната, в който тези превозни средства се движат, а законодателят не е направил нужната регламентация. Областният управител на Шумен Владимир Йолов ще организира експертна среща, която да изработи законодателни предложения. Но междувременно препоръча на общините да освободят велоалеите от търговските обекти. Той посъветва да се организират информационни кампании, в които да участват институции, които имат отношение.

До 2019 г. в България не е имало регламент за движение на електрическите тротинетки. Едва след навлизането им в София, страната е първата в света, която е изработила правила, каза при онлайн включването си Петко Анчев от фирмата доставчик. Той очерта и възможностите, които има фирмата да ограничава скоростта, ако техният софтуер засече превишение.

Електрическите тротинетки са превозни средства, чието движение е регламентирано в Закона за движение по пътищата, каза Веселин Георгиев от полицията.

Глобата за нарушение е от 10 до 50 лв., но само ако превозното средство подлежи на регистрация. А там е разковничето, което законодателят още не е прецизирал. Освен че на тротинетка могат да се качват деца, навършили 14 години, Румен Захариев от община Шумен съобщи, че проверки се правят. Има и пътни забранителни знаци по пешеходната улица, където движението им е забранено. Той препоръча да се направи наредба, в която да има и заложени санкции.

Скоро и в Каспичан ще има тротинетки, каза заместник-кметът Милен Минчев. Проблемът е, че няма изградена подходяща инфраструктура. Той предложи движението им да бъде забранено през нощта. Светослав Кокоянов, горд притежател на електрически скутер, сподели с комисията своя опит.

Особено опасни са рисковите карания. На това обърнаха внимание от шуменския велоклуб.

Срещите за решаване на проблемите с движението на електрическите скутери и велосипеди предстоят, каза областният управител Владимир Йолов.

Препоръката на ползващите превозните средства е общините да правят инфраструктурата удобна и за тях.

Чуйте репортажа на Здравка Русева.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11