В навечерието на 40-годишнината от откриването на Комплекса „Създатели на българската държава“ в Шумен неговият създател академик Крум Дамянов в интервю за Радио Шумен с огорчение каза, че грижата за паметника отсъства. Скулпторът и неговият екип са автори на проекта за изграждането на най-големия мемориал в България.
„И най-здравият строеж години след раждането си има нужда от корекция, ремонт и внимание да не се появят подозирани или неподозирани дефекти, каквито в Шумен има“, каза още големият творец.
„Много пъти сме протестирали и писмено, но реакция няма. Има тежки моменти по част от телата заради движението на терени, обработката на гранита беше направена с жестока бързина, което има своите последствия", заяви Крум Дамянов.
Болката на Крум Дамянов за съдбата на едно от най-забележителните му произведения вече намира своя отклик и решение. Процедурите по реставрацията и консервацията на Мемориалния комплекс над Шумен най-после стартираха с усилията на ръководството на не една общинска администрация.
Паметникът, посветен на 1300 годишнина от създаването на българската държава е завършен през 1981 г. Притежава акт за държавна собственост от 26.11.1990 г., когато е предоставен за стопанисване на община Шумен. От откриването на Мемориала до момента са извършвани само аварийни ремонти.
През 2006 г. в града идват представители на Националния институт за недвижими културни ценности, като съществен резултат от тяхното посещение няма. Четири години по-късно е направено обследване на първото тяло на паметника заради проблеми с отводняването. Алпинисти проверяват и състоянието на лъва. Едва през 2016 г. е началото на края на най-смислената част от спасяването на Комплекса на Шуменското плато. Тогава е изпратено писмо до Министерството на културата, с което се иска статут на паметника. Това е задължително условие за кандидатстване по различни програми с национално и международно финансиране.
През юли 2019 г. на място идва комисия от Националния институт за недвижимо културно наследство. На нея се предоставя и цялата документация около построяването на Мемориалния комплекс, която се пази в информационния център, обясни Миглена Маринова - директор на Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“.
Заповедта на зам.-министъра на културата Амелия Гешева излиза през месец май 2020 г. и с нея официално Мемориалният комплекс „Създатели на българската държава“ в Шумен се превръща в единична недвижима културна ценност от най-ново време с национално значение. С документа е определен и териториалният обхват на обекта, за който могат да се търсят средства за обновяване и съхраняване, каза още Миглена Маринова. Той обхваща павираната алея към паметника, самия монумент с прилежащите обслужващи помещения, слиза по стъпалата, стига до заведението "Чупката“, включва водната каскада и серпентините. В становището си комисията от Министерството на културата изрично записва, че монументът на Шуменското плато спешно се нуждае от възстановителни дейности и поддръжка.
През февруари 2021 г. културното ведомство обявява процедура за финансиране на консервация и реставрация на недвижими ценности. Общинската администрация в Шумен участва в конкурса и проектът е одобрен на втората сесия през ноември, когато са отпуснати близо 50 хил. лв. за изготвянето на идеен проект за консервационно-реставрационни работи на Комплекса „Създатели на българската държава“. Той предвижда цялостно обследване на обекта, разказа архитект Константин Пеев от фирмата, която вече започна дейностите по проучване състоянието на паметника. Според него, освен определянето на щетите по монумента, най-важното е съставянето на прецизна документация. Тя трябва да бъде основата и на бъдещия технически проект за реставрация.
„Благодарение на колегите от Общината получихме част от документацията, свързана с архитектурните чертежи, геодезията. Когато съберем всичко,то ще бъде възстановено в дигитален вид“, каза още архитект Константин Пеев.
По думите му, документацията ще бъде попълнена от протоколите на неговите специалисти по архитектура, конструкции, електро и ВиК инсталации, геодезия, фотограметрия, паркоустрояване, благоустрояване и ландшафт. Всичко ще бъде подредено по специалности със съответната патология /щети/ по различните части на комплекса.
Специалистите трябва да подскажат идеи за подсилване на атрактивния потенциал на паметника в Шумен, с който да се привличат повече хора, каза още архитект Константин Пеев. Той обеща, че с новите технологии колегите му ще направят нещо по-необичайно. Това е амбицията и на Община Шумен, обясни Миглена Маринова. Идеята е на Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“ да се изградят художествено осветление и озвучаване към него. Така паметникът ще се използва пълноценно за истинско арт пространство.
През последните години Мемориалният комплекс на Шуменското плато се превърна в площадка за снимане на музикални видеоклипове и реклами на водещи световни марки и производители. През юли 2019 г. на сцената под мозайката оперната гала с участието на италианския тенор Фабио Армилиато, български солисти и Варненската опера създадоха незабравимо преживяване за многобройната шуменска публика. Федерико Борландели, потомък на Джоакино Росини, който заедно с общината организира концерта тогава, остана очарован от мащаба и размаха на архитектурния комплекс, изпълнен с хилядолетна история.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
Не се предвижда старият довеждащ водопровод от язовир „Тича“ да бъде поддържан като алтернативно трасе за водоснадяването от водоема в случай на авария или планови ремонти. Това стана ясно от думите на председателя на Управителния съвет на Българския ВиК холдинг инж. Лозко Лозев на срещата по ВиК проблемите в града. "Този водопровод е с огромни..
Министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова се е ангажирала да внесе докладна до Министерския съвет за доизграждане на система „Дунав“ като алтернатива на водоснабдяването от язовир „Тича“. Това каза кметът на община Шумен проф. Христо Христов на днешната среща за ВиК проблемите на града. "Идеята е изцяло превантивна. Ако приемем, че с..
Шофьор, който изпрати брат си да даде кръвна проба в болницата вместо него, получи още една глоба от 2000 лева за отказ да бъде тестван, лишен е и от управление на автомобил за 2 г. Решението на Административния съд в Шумен е окончателно. Комичният казус е още от 4 декември 2022 г. Тогава пътни полицаи спрели 54-годишния Р. З., точно..
Около 7 милиона кубически метра вода на година се очаква да бъде спестена с въвеждането на новия довеждащ водопровод от язовир „Тича“. По новото трасе до Шумен вече се отчита спад на водозагубата с 100-200 литра в секунда. В близките месеци поетапно ще бъде пусната новата тръба към Велики Преслав и Търговище, които в момента се снабдяват с вода по старото..
При проведения лабораторен контрол на проби вода, взети днес от 7 пункта, разположени в различни райони на Шумен, се наблюдава тенденция към понижаване стойностите на показател „мътност”, но все още са над обичайните приемливи за потребителите. Не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. В..
29-годишен жител на село Тодор Икономово е бил засечен пиян зад волана и колата му била иззета, съобщават от шуменската полиция. Проверката била извършена около 22:30 часа на 11 ноември на ул. "Родопи". Водачът бил тестван за шофиране след употреба на алкохол. Отчетени са 1,66 промила. Дал е кръвна проба за химичен анализ.Задържан е за срок до 24..
57-годишна жена от Шумен подала сигнал в полицейското управление вчера вечерта, че 20-годишният й син е отправил закана за убийство. Веднага след това напуснал дома им и към момента е в неизвестност. По случая е образувано досъдебно производство.