Един проект среща опита на нашите баби и дядовци в живота с нулеви отпадъци с интереса на младите към опазване на околната среда. По проекта работи екипа на Библиотеката в Дулово. Озаглавен е: “ECO-номията на баба“ и финансиран от Фондация BCause.
Идеята е възрастни хора, които са отдалечени от децата и внуците си да общуват с младите и да им покажат, че и те познават „zero waste философията“. Децата и младежите пък ще ги запознаят с платформи, софтуер и приложения, които ползват.
Дали бабите и дядовците владеят модерния език и разбиране на съвременното поколение или модерното ново е забравеното старо? Отговорите идват в любопитните работилници за направа на веган десерти или восъчни свещи, козметика в домашни условия и други.
С какво са полезни съвместните дейности и на младите и на възрастните в Дулово, разказва Теодора Йорданова от библиотеката в интервю на Христина Димитрова. Чуйте го, ако сте любопитни с какво нашите баби са си правели козметични процедури и кои са веган десертите от тяхното време, лесни за приготвяне и днес:
Дядовците също са включени от проекта, допълва Теодора Йорданова. В съвместни дейности с деца и младежи, те им показали как се играе без телефони и дори без играчки. Завели ги и на бостан, където много от градските деца не били стъпвали, яли диня без чиния и правили фенери от диня, каквито децата също не били виждали, за разлика от тиквените по Хелоуин.
Работата по проекта на дуловската библиотека продължава, а на финала с наученото ще бъде изготвен и наръчник „ЕСОномията на баба“.
Снимки: Фаейсбук Библиотека Дулово„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..
Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..
В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването. Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и..
66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..
Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това. В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..
Седем ученици от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен се завърнаха с първо място и специални статуетки от международния конкурс „Туристически код на моята държава“, който се проведе в Москва. Шуменските ученици от 9, 10 и 11 клас се състезаваха в номинацията „Докосни историята“ с проекта „Маршрут на паметта“, представен във възрастовата група 14-17..