Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от украинците вече у дома

3
Снимка: Община Смядово

По-голямата част от украинските бежанци, които бяха настанени в Регионалния СТЕМ център в Ястребино са се върнали по родните си места. Към момента в бившия пионерски лагер са останали 10 души, каза за Радио Шумен Кръстана Къртева, началник на СТЕМ центъра.

"Шестима са възрастните и четири са децата. Наистина има динамична промяна в обстановката. Тези, които дойдоха през март от град Южний, област Одеса, вече са по домовете си и подготвят децата си за училище и детска градина. Тези, които са при нас - имаме възрастно семейство с четирима внуци, имаме майка с дете и две жени от Днепър на по 74 години - те имат притеснения да се върнат в Харков, Днепър и Николаев и имат желание да останат при нас, защото според тях тук има сигурност", отбеляза тя.

Близо пет месеца подслон за бягащите от войната осигурява и община Смядово. 13 души от потърсилите убежище ще останат там и през зимата. Хората ще бъдат настанени в частни домове и общински жилища.

Няма да плащат за подслона, но ще работят и така ще осигуряват препитанието си, каза кметът на Смядово Иванка Петрова.

"Имаме лекар, строителен инженер, имаме учители, счетоводители. Част от тях ще работят при нас, а някои - при частници. Водила съм разговори с тях. Някои и в общината. Ще стартира скоро домът за възрастни хора и там ще осигуря една-две жени. Едната лекарка може би ще я назначим в защитените жилища. Част от тях работят дистанционно", каза тя.

За близо половин година Смядово е подслонило повече от 50 бежанци, като голяма част от тях са се върнали в Украйна в края на юли, каза още Иванка Петрова.

Каква е картината с бежанците в Ястребино и в Смядово близо половин година след началото на войната в Украйна чуйте в репортажа на Ивелина Иванова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

СТЕМ център за специални деца

Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца.  На демонстрациите присъстваха и представители на..

публикувано на 10.04.25 в 14:38

Да предадеш нататък

       Двете сестри близначки Ася и Симона Андрееви от Разград, организират клуб и състезание по предприемачество. Вече трета година са студентки в Нов български университет в София, специалност ,,Информатика“. Междувременно и двете работят в сферата на програмирането и дизайна. Миналата година те печелят състезание по предприемачество и..

публикувано на 10.04.25 в 08:43

Добротата е най-важна

Българският литератор и педагог проф.Румяна Йовева е дългогодишен преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. За известно време бе и негов заместник-ректор.През 2009 г. бе удостоена със званието „Почетен гражданин на Шумен".  Тя е родена преди 86 години в град Каспичан. Завършва специалност българска филология в Софийския..

публикувано на 10.04.25 в 08:36

Какво не знаем за прилепите

Презентация на тема „Екологично проучване на прилепите в горски местообитания в Североизточна България“ ще представи днес уредникът от отдел „Природа“ на русенския музей Красимир Киров.  Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум. Чуйте интервюто на Петър Нейков с биолога и еколог Красимир Киров...

публикувано на 10.04.25 в 08:24

Децата и гората

По повод 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората днес в Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ в лесопарк „Кьошкове“ се проведе викторина на тема „Век от вечността в опазване и грижа“. В нея се включиха деца на различна възраст от пет различни училища в Шумен, както и представители на Градския ученически парламент към  ОДК..

публикувано на 09.04.25 в 13:38

Шарене на яйца с восък

Откъде идва народната поговорка "Гледат я като писано яйце"? Идва пак от народната традиция, но от изкуството да се украсяват великденските яйца.    Писането на яйцата с восък е традиция на повече от 100 години, според етнографа от Етнографско-археологическия  музей в Елхово Добринка Костова. Именно тази техника ще бъде показана от 11 до 17..

публикувано на 09.04.25 в 10:11

Цветът на гласа

С какъв цвят е вашият глас? На този въпрос отговаря гласовият коуч Дими Йорданова-Комундучи. Повече от 25 години тя работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация. Автор на иновативния метод за комуникация DIYO ®.   Автор на книгите "Пътищата на гласа" и „ Твоят глас може да промени живота..

публикувано на 08.04.25 в 14:41