От днес на различни места в община Шумен са поставени машини за пробно гласуване. Целта е хората да направят репетиция за вота на 2 октомври.
До края на седмица в селата Ивански, Мараш, Салманово, Черенча, Друмево, Мадара, Вехтово, Царев брод и в кварталите "Макак" и "Мътница" може да се гласува пробно.
В село Царев брод от сутринта бяха минали десетина души на различна възраст, за да направят пробно гласуване. Помага им библиотекарката в местното читалище. Машината е сложена в библиотеката, но интересът към пробното гласуване бе слаб.
На всички посетители библиотекарката Ана Михайлова обяснява какво трябва да направят – да вземат картата, да я сложат на обозначеното място, да намерят номера на предпочитаната партия, да отбележат преференция, ако желаят, и накрая как да завършат гласуването. Повечето обаче нямат притеснение, показа репортерска проверка на Радио Шумен. Дори е по-добре, че могат да поправят грешката си, ако я допуснат.
В село Макак няма монтирана пробна машина. Там хората недоумяват защо политиците ги подценяват. Според тях, вече всеки има смарт телефон, тегли пари от банкомат, има и профил в социалната мрежа, т.е. ползването на машина дори и за гласуване не е проблем.
По-труден, според хората, е изборът на партия, макар че във вота на 2 октомври ще участват над 20 политически формации.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..
Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..
Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..
Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе. Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници. Сега в нова зала са показани 35..
От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход. Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...