Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съкровища от язовира

Снимка: Личен архив

Напълно запазена зооморфна фигурка, без аналог досега у нас, е една от интересните находки от тазгодишното проучване на праисторическата могила край върбишкото село Сушина.

Артефактът е прецизно изработен и украсен. Кухата фигурка, вероятно на крава, съдържа 10 камъчета. Предполага се, че това е броят на месеците на бременност на кравата, а зооморфната фигурка - дрънкалка най-вероятно е била използвана при ритуали, свързани с плодородието на животните.

Археолозите попадат и на връх на копие от халцедон, изключително рядък материал за направата на сечива по нашите земи.

 „Естественият камък е полупрозрачен и това придава на находката вид на произведение на изкуството“, казва доц. Стефан Чохаджиев, ръководител на разкопките.

Намерени са непознати досега със своята форма и украса керамични съдове, образци на сечива от рог и кост, силно корозирала медна гривна, както и голямо количество костени върхове на стрели. Тази година е работено в най- високата част на могилата.

Доц. Чохаджиев съобщи за Радио Шумен, че обектът вече е със статут на археологическа културна ценност с национално значение под наименованието „Халколитна селищна могила Нуриюк“.

Решението ще спомогне за опазването на културната ценност. Определени са площта и границите на обекта, който се намира насред язовир „Тича“ и режимът на ползване на охранителните зони А и Б.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Каквото повикало“ в Разград

Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..

публикувано на 26.11.24 в 08:38

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14