„От Каспичан докъдето си поискаш“ се казва първата книга на един млад мъж от Каспичан. 31-годишният Георги Георгиев е родом точно от този малък град, но съдбата и обстоятелствата са го отвели в Мадрид. А след това той, с подкрепата на най-близките си, поема накъдето си поиска, накъдето го поведат сърцето, любопитството и емоциите!
Книгата си Георги Георгиев написва малко преди да избухне ковид пандемията. В нея младият мъж разказва за живота на своето семейство, за решението да заживеят в Мадрид, но тя е най-вече спомен за ранната и нелепа смърт на неговия баща. А иначе Георги е от онези българи, които зад граница успяха да получат чудесно образование и да започнат работа, която ги прави щастливи и удовлетворени.
В неговата професионална биография за записани бакалавърска степен по хуманитарни науки и туризъм в университета „Крал Хуан Карлос“, както и магистратура по журналистика в Лондон. Младият мъж говори свободно пет езика, което му дава възможност да е туристически гид в Мадрид, София и любимия му Брюж. Извън професионалните постижения обаче, най-голяма радост му носят пътешествията до Седемте чудеса на света.
Миглена Стефанова разговаря с Георги Георгиев за книгата, за болката и отчуждението.
Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър. Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..