Заради усилията на последния възрожденец Стилиян Чилингиров, Шумен става четвъртият град в страната, където е създадена депозитна библиотека. На 31 юли 1922 г. министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски подписва заповед, с която библиотеката става факт, макар и без назначен персонал и постоянна сграда.
След София и Пловдив, заедно с Велико Търново, през 20-те години на миналия век е основана библиотеката в Шумен. Делото за опазването на книжния фонд е изцяло на Стилиян Чилингиров, който по онова време е поддиректор на Народната библиотека. Този не толкова известен днес интелектуалец и общественик е бил човек с далновидни решения, казва директорът на Регионалната библиотека в Шумен Росица Добрева.
Първо в нея са работили учител от Мъжката гимназия и портиер. Едва през 1933 г. е назначен първият библиотекар и това е Васил Класанов.
Шуменската библиотека дълги години търси своето постоянно място. Била е в някогашния Дом на народната армия, в читалище „Архангел Михаил“, в Сметната палата, в частни домове. И така до 1980 г., когато е построена днешната сграда, която споделя с Регионалния исторически музей.
Друг любопитен факт от историята на шуменската библиотека е свързан с времената след края на войната през 1945 г. и идването на новата власт. 8 - 9 месеца библиотеката продължава да работи, но по документи е закрита и се води преместена във Варна. След редица преписки и под влиянието на будни шуменци културният институт отново се връща тук.
Първите 507 книги пристигат в библиотеката през ноември 1922 г., за да стигнат до 760 000 днес, обяснява още директорът Росица Добрева.
Връхната точка в честванията на 100-годишнината от основаването на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще бъде днес и утре. От 17.30 ч. тази вечер се открива фотодокументалната изложба „Моите съвременници: Литературните приятелства на Стилиян Чилингиров“. На следващия ден ще се проведе дискусионна среща, посветена на четенето като ценност и неговите нетрадиционни аспекти и форми.
Утре вечер пред шуменската библиотека ще има непоказван светлинно-музикален спектакъл с участието на „Дани лазер шоу“ и струнния квартет „Интро“.
Още подробности от репортажа на Миглена Стефанова.
Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..