Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици гледаха затъмнението

7
Снимка: Радио Шумен

Второто за годината частично слънчево затъмнение тази година можеше да се види от региона на Североизточна България. По този повод Астрономическата обсерватория на Шуменския университет организира безплатно наблюдение на явлението.


За целта пред сградата ѝ бяха разположени 5 телескопа, с които можеше да се гледа как Луната закрива част от слънчевия диск. Астрономическото явление започна в 12:28 часа, неговата максимална фаза беше 13:41 часа, а затъмнението приключи в 14:54 часа. Повърхността, която беше покрита от Луната, зае 38% от Слънцето.


Следващото частично слънчево затъмнение със същите параметри ще бъде през 2027 година, заяви доц. Сунай Ибрямов.

 Днес лунните и слънчевите затъмнения са много добре изучени от науката и могат да се изчислят със свръхвисока точност за стотици години напред, каза още астрономът от Шуменския университет. В древността хората, които са имали знанието за астрономическите явления, са ги използвали за користни цели, като фараоните, например. Така те принуждавали поданиците си да плащат по-високи данъци, иначе владетелят щял да скрие слънцето, обясни проф. Драгомир Марчев.


Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11