Сред пътниците в опожарения влак край Каспичан снощи е имало огнеборец. Това съобщи началникът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен комисар Иван Иванов. По неговите думи, пожарникарят пръв забелязал пожара, който избухнал в първия вагон на композицията. Мъжът дръпнал ръчната спирачка и започнал да евакуира хората от влака. Вероятно така е спасил десетки животи.
Експерти на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ и огнеборци ще направят днес повторен оглед на влаковата композиция, която снощи горя край гара Каспичан.
Рано е още да кажем каква е причината за запалването, каза Димитър Димитров от БДЖ.
„Назначена е комисия първа категория, която тепърва ще разследва причините за инцидента. Докато тя не излезе със заключения, няма да правим предположения какво е предизвикало запалването. Факт е, че подвижният състав в БДЖ се експлоатира съгласно установените технически норми и в това отношение не се правят абсолютно никакви компромиси. Истината е такава, че вагоните са на преклонна възраст и това дава своите резултати“ – уточни Димитър Димитров.
Началникът на РДПБЗН в Шумен комисар Иван Иванов каза, че огнеборците вече имат версия за причините за инцидента.
„Най-вероятно се касае за техническа грешка. Част от пътниците казаха, че по време на движение се е появил пушек, чул се е пукот и веднага след това е започнал пожарът“ – разказа той.
Коледната елха на Шумен ще грейне на 30 ноември вечерта. Тя е монтирана пред Драматично-кукления театър. До нея ще бъде изграден нов детски кът. Втора елха с височина близо 4 метра и половина вече има и в Градската градина, а по електрическите стълбове на града ще бъдат поставени общо 340 нови коледни пана. Там, където украсата е готова, коледните..
С искане за увеличение на заплатите с 20% днес в обедната си почивка на протест излязоха служители на териториалното поделение на НОИ в Шумен. По думите на Магдалена Бонева, председател на секцията към КТ „Подкрепа“ в института, това е справедливо вдигане на възнагражденията, които са много ниски за отговорността и ежедневното натоварване..
Сдружение „Български дарителски форум“ отличи Фикрет Индже в престижната категория „Личност със значим принос за развитието на дарителството в страната“. Българският дарителски форум връчи годишните награди „Корпоративен дарител“ за 20-а поредна година. Церемонията по връчването на наградите се проведе в София на 20 ноември. Българският дарителски форум..
Увеличаването на таксата за битовите отпадъци в Шумен не бе подкрепено от представителите на икономическата комисия към Общинския съвет. За по-високата такса, която трябва да спази принципа „замърсителят плаща“, гласуваха трима съветници, а четирима бяха против. Предложението за 50% намаление на такса смет за лица до 18-годишна възраст бе..
Увеличението на такса смет ще предизвика бурна дискусия сред общинските съветници в Шумен на сесията на 27 ноември. Не заради друго, а защото е драстична. Общинските съветници от ГЕРБ в Шумен ще гласуват против предложението на администрацията за повишаване на размера на план-сметката за чистота с 31%. А също така искат отлагане на въвеждането..
Предложението общинските съветници в Шумен да получават едно възнаграждение за участие в заседание на Общинския съвет, независимо колко дни продължи то, не бе прието. Едва трима участници във временната комисия за промяна на Правилника гласуваха „за“ – Метин Джамбазов (председател на комисията, ДПС), Ивайло Илиев (ГЕРБ) и Христофор Крумов (Местна..
Почистване на графити и замърсявания по паметници извършват от община Шумен, съобщават от пресцентъра на администрацията. Графикът ще се изпълнява в рамките на четири дни - от днес до 24 ноември. Започва с фигуралната композиция на паметника на Панайот Волов в зелената площ на площад „Оборище“. В събота ще се почиства и подходът на парк..