Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маримба и вибрафон в концерта на Симфониета Шумен

Първо изпълнение на „ЗОВ“ - Концерт за маримба, пиано, ударни и струнен оркестър от Емелина Горчева-Димова и Мирослав Димов ще поднесе на публиката си на 24 ноември Симфониета Шумен. В програмата под диригентството на Цанислав Петков ще бъдат изпълнени още Концерт за вибрафон и струнен оркестър и други произведения на Атанас Атанасов и Панчо Владигеров. Солисти ще бъдат Борислав Запрянов и Мирослав Димов. Началото на концерта е от 18:35 ч. в зала "Проф. Венета Вичева".

Емелина Горчева-Димова е родена във Велико Търново. Завършва средното си образование в НМУ „Любомир Пипков“ със специалност пиано. През 2009 г. е приета в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, където  изучава композиция. През 2014 г. придобива магистърска степен по специалността, а през 2017 г. ѝ е присъдена образователна и научна степен доктор. Носител е на десет награди по композиция. Автор е на музика към музикално-сценични произведения, филми, симфонични и камерно-инструментални произведения, на солови и хорови песни, миниатюри за пиано, концерти. Нейни творби са изпълнявани у нас, в САЩ, Германия, Франция, Люксембург.

Мирослав Димов е роден на 11 август 1989 г. Изучава пиано и ударни инструменти в НУМСИ "Христина Морфова", Стара Загора. През 2008 г. е приет в НМА “Проф. Панчо Владигеров", в класа по ударни инструменти. През 2013 г.  завършва магистърска степен, като междувременно е поканен за гост-лектор по перкусии в НУМСИ „Хр. Морфова”. От 2014 г. е хоноруван асистент по ударни инструменти и докторант в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. През 2020 г. получава образователна и научна степен „Доктор“. От 2021 г. е назначен като главен асистент по ударни инструменти в катедра „Духови и ударни инструменти“. Мирослав Димов е солист в различни страни в Европа и носител на национални и международни награди.

Борислав Запрянов е роден в София през 2002 г. Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“. В момента е студент в НМА „проф. Панчо Владигеров“ в класа по ударни инструменти на гл. ас. д-р Мирослав Димов. Участва в майсторските класове на Ерико Даимо, Венцислав Савчев, Орлин Радински, Емануел Сежурне, Виви Василева Алексей Чижик и др. Лауреат на XIV Национален академичен конкурс „Проф. Савка Шопова-Маркова“ и IX Академичен конкурс за ударни инструменти. 

Цанислав Петков е роден в Русе. Завършил е средното си образование със специалност пиано в НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“. Лауреат е на национални и международни конкурси, активен участник в редица майсторски класове на изявени пианисти. През 2015 г. се дипломира в НМА „проф. Панчо Владигеров“ със специалност оперно-симфонично дирижиране. От същата година до настоящия момент е диригент на Камерен оркестър – Хасково и негов художествен ръководител. От 2017 г. е диригент и в Държавна Опера Бургас. Работи съвместно с редица оркестри на територията на България. През 2020 г. се дипломира в АМТИИ „проф. Асен Диамандиев“ със специалност „Артмениджмънт“. 

Още може да чуете от разговора с Емелина Горчева-Димова и Борислав Запрянов.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Айше Лятиф

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подкаст и театър в библиотеката

Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..

публикувано на 07.02.25 в 08:34

50 картини нежност

12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..

публикувано на 07.02.25 в 08:29

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40

Нарцисизмът в театъра

„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..

публикувано на 05.02.25 в 08:51

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10