Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симфониетата чества Веселин Стоянов

Снимка: Симфониета Шумен

По пътя на възкресяването на две класически творби ще бъде поведена публиката в Шумен тази вечер. За програмата на музикалното събитие, диригентът Григор Паликаров е избрал Концерт за пиано и оркестър № 3 от Веселин Стоянов. С него Симфониета Шумен ще отбележи 120-та годишнина от рождението на композитора, родом от Шумен.

Второто произведение е поглед към романтизма и забележителното творчество на Чайковски. Оркестърът ще представи Сюита № 1, оп. 43 на руския композитор, творба която за последно у нас е изпълнявана през 1953 г. от Софийската филхармония.

Диригент на концерта е изтъкнатия музикант Григор Паликаров, който завършва НУМТИ „Добрин Петков” – Пловдив със специалност пиано с пълен отличен успех и златна значка, а по-късно и НМА „Проф. Панчо Владигеров” в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при акад. проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано – при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев. Специализира композиция в рамките на два летни курса в Австрия при проф. Ерих Урбанер от Виенския университет за музика и сценично изкуство. Дебютира на оперна сцена като студент на 22 години.
 
Проф. д-р Григор Паликаров е чест гост – диригент на много оркестри и оперни театри в страната, сред които: Софийска филхармония. Симфоничен оркестър на Българското национално радио, Класик ФМ оркестър – София, на който е и постоянен диригент от сезон 2008/09, Държавните опери в Пловдив, Варна (на която е постоянен гост-диригент от сезон 2021/22 г.), Бургас и др. Редовно осъществява и множество гастроли в чужбина – Германия, Австрия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург, Русия, САЩ, Словения, Гърция, Полша, Румъния, Украйна, Тайван, Холандия, Великобритания, Португалия, Мексико, Корея, Япония, Уругвай, Китай и др.

Наред с диригентската си дейност Григор Паликаров концертира като пианист и композира.Преподавател е в Музикалната академия в София.

Солист в концерта на Симфониета Шумен ще бъде младата пианистка Дарина Дикова, която завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков” като  първенец на випуска със специалност пиано в класа на Мария Богданова.  В момента е студент в Музикалната академия, където учи при проф. д-р Борислава Танева. Изучава допълнително орган, чембало и композиция.

Концертът на симфоничния оркестър е от 18.35 ч. тази вечер в залата „Проф. Венета Вичева“, която се намира в сградата на Община Шумен.

Още подробности за концерта чуйте от интервюто на Миглена Стефанова с проф. Григор Паликаров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Режисьорски дебют за Лафазанов

„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.  В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..

публикувано на 07.11.24 в 11:45

Честваме първата оперета у нас

Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Регионален исторически музей Русе

Известия на музея

Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово.  На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..

публикувано на 07.11.24 в 10:08

НаПРАВО в живота

Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“.  Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..

публикувано на 07.11.24 в 09:21

Визуализиране на божественото

Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление.  Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките.  На..

публикувано на 06.11.24 в 12:37

Крепост от бъркалки за кафе

Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.  Възстановката е на Николай Николов. След..

публикувано на 05.11.24 в 12:23

Пътуване в образи и метал

Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови.  Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..

публикувано на 05.11.24 в 09:42