Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Шенген, но кога?

Снимка: schengenvisainfo.com

Решението за разширяването на Шенгенското пространство ще бъде взето на заседанието на Съвета на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС в четвъртък и петък. Очакванията са, че Хърватия и Румъния ще бъдат приети, а България няма да влезе в Шенген заради негативен вот от страна на Нидерландия и Австрия.

Припомняме, че преди дни нидерланският премиер Марк Рюте дефинира мотивите – корупция и проблеми с върховенството на закона у нас. Българските власти оспориха доводите му. Премиерът на служебното правителство Гълъб Донев обяви, че ще се търсят реципрочни действия срещу Нидерландия, президентът Румен Радев определи решението на Нидерландия да спре България за Шенген като цинизъм. Skynews пък изпъчи разследващ материал за стрелба по българската граница срещу мигранти, при която има пострадал. 

„България трябва да отстоява по-твърдо позициите си за Шенген“, обяви в интервю за БНР Владимир Кисьов, бивш главен преговарящ за членството на България в ЕС и бивш заместник-министър на външните работи. Вътрешният министър на България Иван Демерджиев коментира за БНТ, че отговаряме на всички критерии за присъединяване към Шенген. „Австрия има претенции за начина, в който принципно функционира Шенген и че не трябва да бъде разширяван“, добави той.

Процедурата за присъединяване към Шенген разясни за Радио Шумен Бисерка Бенишева, директор европейски въпроси на „ПанЕвропа – България“, бивш посланик на страната ни в Унгария и Ирландия. Тя коментира, че ще има две отделни решения: "едно е за приемане на Хърватия, което е по друга процедура.  Друго решение, което очакваме, е за Румъния и България. За да се завърши и да имаме пълноправно членство в Шенген, е необходимо да се вземе решение за вдигане на вътрешните граници. Това е и смисълът на Шенгенското пространство, вътре между държавите членки да няма гранични проверки, което да ускори икономическата интеграция. Това, по което не може да се достигне съгласие, е кога да се случи, от коя дата". Бисерка Бенишева добави, че това, което можем да приемем е, да има някакво конкретно условие, което трябва да изпълним за присъединяване към Шенген. Тя подчерта, че не може този въпрос да се отлага за неопределено време.

Още чуйте от интервюто с Бисерка Бенишева.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10

Ремонтират затворено училище

Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище.  Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града.  Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..

публикувано на 30.01.25 в 11:31