Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подкрепа за млади благотворители

Снимка: Млад благотворител

Идеи на млади хора в сферата на доброволчеството и благотворителността ще подкрепи финансово за поредна година Фондация  "Благотворител".

До 10 януари 2023 г. ученическите екипи могат да изпратят проектните си предложения за Националния конкурс "Млад благотворител".  За седма поредна година той дава възможност да се реализират проекти в социалната сфера, на екологична и културна тематика.

През настоящата сесия "Млад благотворител" дава зелена светлина и на иновативното предприемачество като нова тема, мотивирана от оригиналните и амбициозни идеи на младежите през изминали години. Сред тях е проект на СУ "Сава Доброплодни" - Шумен за производство на биогаз.

7 от най-добрите идеи на младите хора в няколко тематични области ще получат финансиране от 1500 до 800  лева, за да осъществят дейностите си.

Светослава Рашева -  председател на Управителния съвет на Фондация "Благотворител", призова младежите да са смели, да не изчакват последните дни и увери,че кандидатстването е лесно и е през сайта на фондацията в няколко стъпки.

Чуйте подробности за темите, по които се очакват предложения, кои и с колко лева ще бъдат подпомогнати и  кой може да кандидатства  в интервю на Христина Димитрова със Светослава Рашева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45

За равен брой

В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков.  Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..

публикувано на 29.04.25 в 16:20
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41

Още 30 хиляди евро до усмивката на Дария 

Дария е само на 13.  Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх.  Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот.  Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край.  Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...

публикувано на 28.04.25 в 15:01

Млади майстори на думите

Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план.  За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа.  Днес в Аулата на Шуменския..

публикувано на 28.04.25 в 14:37