Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъждат енергийния закон

Снимка: БГНЕС

В плана за възстановяване и устойчивост са предвидени средства за изграждане на инсталации за производство на ток за битови и небитови потребители. Ще се изисква ли електроразпределителните дружества да направят инвестиции в мрежите, които да осигурят капацитет на съоръженията за трансформиране и пренос на произведената енергия.

От операторите се изисква все по-бързо присъединяване към мрежите на новите производители, но нито регулаторната ценова рамка, нито действащите законови процедури позволяват навременното и ритмично обновяване на мрежовата инфраструктура в посока разпределение на произведената ВЕИ енергия. Точно в това се крие големият риск за енергийната сигурност на страната, както и е застрашено качественото и непрекъснато доставяне на енергия за клиентите, пише в позицията си Енерго-про, което доставя ток за Североизточна България. 

От ЕРП Север казват още, че работят в условията на регулирани приходи и контрол на инвестиционните разходи. Изчисленията показват, че необходимите инвестиции за подмяната на мрежови елементи и рехабилитация на съществуващи и включване на нови производствени мощности от възобновяема енергия са с около 14 пъти по-висока стойност спрямо утвърдената инвестиционна програма от регулатора.

Чуйте интервю на Здравка Русева с Десислава Русева, директор на дирекция „Регулаторно управление“ към Енерго-про.


Дружеството настоява да се намери "политическа воля за осигуряване на безвъзмездно финансиране за електроразпределителните дружества, както и балансирана и последователна регулаторна политика", за да се смекчи крайният ефект за потребителите на електроенергия.

Становището е по повод предложени от Министерството на енергетиката за обществено обсъждане изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предвиждат допълнително улесняване на присъединяването на нови ВЕИ мощности към мрежата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-слабо търсене на дърва

Ритмично вървят доставките на дърва от страна на горските стопанства в Североизтока, преди зимата 90 000 кубика вече са стигнали до домакинствата. След бума на заявките през 2022 и 2023 г., тази година търсенето е по-слабо, въпреки че цените са с 20% ниски. Кубик "метровки" е между 55 и 62 лева кубика без ДДС. Преди две зими потреблението е..

публикувано на 19.09.24 в 15:43

Избирателите на ДПС – на кръстопът

Движението за права и свободи е неизменната първа политическа сила в Шуменска област през последните десетилетия, с изключение на 2017 година, когато първи и втори бяха ГЕРБ и БСП. В последното издание на предсрочния парламентарен вот през юни очаквано ДПС отново бяха първи с 15 861 гласа или 33,5% от гласувалите за национален парламент. За..

публикувано на 19.09.24 в 10:02

Увеличават се болните от грип

Със захлаждането на времето се увеличават   случаите на остри респираторни заболявания и грип, отчитат в Регионалните здравни инспекции в Североизточна България.  След тест всеки трети човек  с грипоподобни симтоми се оказва положителен за Covid-19. Продължава имунизационната кампания срещу Covid-19 за есенно-зимния сезон на 2024-2025 година...

публикувано на 18.09.24 в 08:42

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56