Преди години големият Рангел Вълчанов беше написал, че най-важното за историческия филм е наивната публика.
„Наивна публика и ... дим. Дим, който да замъгли някои нежелателни подробности от историята. Нашите героично нападат ляво-дясно и потъват в мъглата. А лошите подло изкачат - дясно-ляво. А героите символ, в бяло умират плавно и красиво. Народът, макар и усмихнат, е тъжен."
Думи на Рангел Вълчанов, които и днес обрисуват много точно състоянието, в което изпадна публиката след като гледа последния филм на Максим Генчев – „Ботев“. Повечето коментари за лентата бяха и продължават да са крайно негативни към интерпретацията на един от славните моменти в нашето минало и бутафорното представяне на нашите герои.
Според историка Петър Стоянович, една голяма част от нацията има различна представа за нещата от историята, дори за това как изглежда един национален герой. По думите му, не трябва да се ужасяваме да боравим с историята, но и не трябва да губим мярката, която превръща миналото ни в гротеска.
„Страшното за българите е, че ни беше отнето Просвещението и затова сме вечно догонващи и в изкуството, и в културата, и в техниката. Това догонване може да се случи, но ние, българите, не искаме да се поучим от чуждия опит, защото предпочитаме да откриваме топлата вода, която е най-топлата, най-красивата и най-българската“, казва още проф. Петър Стоянович.
За историка досегашните опити да се екранизира или постави на сцена български исторически сюжет винаги са били неуспешни.
Още от думите на проф. Петър Стоянович в интервюто на Миглена Стефанова.
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..