Преди години големият Рангел Вълчанов беше написал, че най-важното за историческия филм е наивната публика.
„Наивна публика и ... дим. Дим, който да замъгли някои нежелателни подробности от историята. Нашите героично нападат ляво-дясно и потъват в мъглата. А лошите подло изкачат - дясно-ляво. А героите символ, в бяло умират плавно и красиво. Народът, макар и усмихнат, е тъжен."
Думи на Рангел Вълчанов, които и днес обрисуват много точно състоянието, в което изпадна публиката след като гледа последния филм на Максим Генчев – „Ботев“. Повечето коментари за лентата бяха и продължават да са крайно негативни към интерпретацията на един от славните моменти в нашето минало и бутафорното представяне на нашите герои.
Според историка Петър Стоянович, една голяма част от нацията има различна представа за нещата от историята, дори за това как изглежда един национален герой. По думите му, не трябва да се ужасяваме да боравим с историята, но и не трябва да губим мярката, която превръща миналото ни в гротеска.
„Страшното за българите е, че ни беше отнето Просвещението и затова сме вечно догонващи и в изкуството, и в културата, и в техниката. Това догонване може да се случи, но ние, българите, не искаме да се поучим от чуждия опит, защото предпочитаме да откриваме топлата вода, която е най-топлата, най-красивата и най-българската“, казва още проф. Петър Стоянович.
За историка досегашните опити да се екранизира или постави на сцена български исторически сюжет винаги са били неуспешни.
Още от думите на проф. Петър Стоянович в интервюто на Миглена Стефанова.
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..