Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За трагедията в Турция отблизо

Снимка: epa/bgnes

В Турция бе обявен седемдневен национален траур за жертвите в опустошителните земетресения, които разтърсиха Югоизточен Анадол. В изявление в профила си в социалните мрежи вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че до 12 февруари в цялата страна и в дипломатическите представителства зад граница националните флагове ще бъдат свалени наполовина.

Междувременно нараства броят на жертвите от двете мощни земетресения на 6 февруари. По последни данни, загиналите са 3432. Продължава издирването на оцелели.

„Трагедията в Турция е ужасяваща, за първи път се случва в един и същи ден, само с 9 часа разлика, два разрушителни труса в един и същи район“. Това каза за Радио Шумен Нахиде Дениз - кореспондент на БТА в Истанбул.

Вече 33 часа продължава издирването на оцелели от катастрофалното земетресение в южната ни съседка. Продължава и разчистването на отломките. Правителството обяви четвърта степен на опасност и призова за международна помощ. 

Над 3500 войници от различните родови войски участват в спасителните дейност рамо до рамо с над 16 000 служители на Дирекцията за реакции при кризи и бедствия в най-силно засегнатите райони. Над 40 държави откликнаха до момента на призива за помощ на Турция, а България е една от първите европейски държави.

Айше Лятиф разговаря с Нахиде Дениз.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето през новата седмица

В понеделник ще преобладава слънчево време, сутринта на места мъгливо, но още преди обяд и там видимостта ще се подобри. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, който следобед ще отслабне, на места до стихване. Температурите ще останат без съществена промяна - минимални между 6° и 11° и максимални от 18° до 23°. Още през нощта облачността..

публикувано на 02.11.25 в 15:12

Първо място в турнир за конструкция от спагети

Трима ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия в Шумен спечелиха първо място в 11-тото издание на Националното състезание за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering". В надпреварата участваха   11 ученически отбора от Варна, Шумен, София, Велико Търново и Бургас. Организатор на събитието е катедра..

публикувано на 02.11.25 в 12:51

Слънчево и топло за сезона

Днес ще преобладава слънчево време, сутринта на места ще има мъгла. Привечер от юг ще се увеличи високата облачност. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и югоизток. Максимални температури от 18° до 23°, за Шумен около 21°. Прогнозата е на дежурния синоптик Виктория Георгиева от националния институт по метеорология и хидрология /Филиал Варна/...

публикувано на 02.11.25 в 07:03

Обявен за мъртъв русенец беше арестуван край Банско

56-годишен мъж от Русе, който е бил официално обявен за мъртъв през 2013 година, беше арестуван над Банско. Информацията беше съобщена от властите и във Фейсбук страницата на Асоциацията за развитие, популяризиране и реклама на Банско.  Сигналът е подаден от служители на Национален парк "Пирин", които забелязали мъжа да живее в палатка в планината..

публикувано на 01.11.25 в 16:04

"Мътница" без вода до утре

Шуменският квартал „Мътница“ остава без вода до утре следобед, съобщава на сайта си ВиК – Шумен.  Причината е авария на напорен водопровод, допълва водното дружество. По тяхна информация водата в квартала ще бъде пусната утре до 15:30 часа. 

публикувано на 01.11.25 в 15:55

Африканска чума в района на Гюргево

Случай на африканска чума по свинете е засечен в румънския окръг Гюргево, съобщи областният управител на област Русе Драгомир Драганов, цитиран от БНТ. Той обясни, че става дума за заразено домашно прасе. Огнището се намира на около 70 км от Русе в гр. Бутуругени. По информация от румънските власти и изпълнителният директор на Асоциация "Еврорегион..

публикувано на 01.11.25 в 12:10

Честит Ден на народните будители!

Днес отбелязваме Деня на народните будители. Празникът е уникален за България – ден, в който се прекланяме пред хората, съхранили през вековете българския дух, просвета и вяра. Това е ден, посветен на онези личности, които с перо, слово и дело са пробуждали народа към знание, свобода и самочувствие. Будителите са писатели, учители, свещеници,..

публикувано на 01.11.25 в 08:16