Здравно-образователната програма „Бързи герои 112“ бе представена в Шумен. Тя цели да обучи децата и родителите как да разпознават симптомите на инсулт и да действат правилно в случай на спешност. Насочена е към деца от 6 до 9 години и техните близки в усилията да бъдат информирани за „златните 90 минути“ за реакция при проява на 3-те основни симптома на мозъчния инсулт.
През последните години България е на първо място в Европа по смъртност и инвалидизация от инсулт, което прави програмата изключително необходима и полезна.
Всеки от 4 възрастни ще получи инсулт до края на живота си, подчерта неврологът д-р Ивайло Петров, който посвети повече от 38 години работа в МБАЛ - Шумен, включително като началник на Неврологичното отделение и председател на Комисията по здравеопазване в Общинския съвет.
Какво още мотивира срещата с представители на институции и медии?
Двигател на „Бързи герои 112“ е Елица Хадживълчева, която губи съпруга си през 2016 г. от мозъчен инсулт и оттогава се посвещава на работата за бърза реакция, създавайки фондация и привличайки институциите към програмата.
За ползите и работата по нея.
Програмата е заложила 5 учебни часа в училище, има впечатляващо цветно помагало и е напълно безплатна за децата.
До този момент „Бързи герои 112“ е обучила над 5800 деца в над 15 български общини, а чрез тях – през родители , баби и дядовци, а и приятели близо 40 хиляди души вече разпознават симптомите на мозъчния инсулт и могат да реагират в рамките на златните 3 часа.
Д-р Ивайло Петров припомни трите симптома на мозъчния инсулт.
За съжаление в МБАЛ Шумен пристигат пациенти 2-3 дни след мозъчен инсулт, сподели началникът на Неврологичното отделение д-р Георгиев. Ето защо са важни 90-те златни минути от началото на симптомите, което включва идването на спешна помощ и техническото време за приемаме на пациента в болница.
От община Шумен се ангажираха да направят всичко необходимо програмата да влезе и убечните заведения, в които има около 3000 деца на възраст от 6 до 9 години.
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..
Безплатни срещи за всички родители, които искат да подобрят връзката с децата си и да получат полезна информация за възпитанието и емоционалната им подкрепа, ще отвори врати в Силистра. Инициативата, наречена Училище за родители, е събитие, което се провежда за втори път съвместно с община Силистра, Общинския съвет по наркотични вещества и..
20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е Ангел Минчев. Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Многобройни са участията на..
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..