Две политически събития от края на предходната седмица продължават да генерират реакции и през тази. Наказаните по закона „Магнитски“ бивши министри, политици и заемали високи позиции в енергийни дружества лица са широко коментирани в медиите и политическите среди, решенията на конгреса на БСП - също.
Новите санкционирани от САЩ по глобалния закон "Магнитски" са Владислав Горанов, Румен Овчаров, Александър Николов, Иван Генов и Николай Малинов.
На конгреса на БСП 13 членове на партията, несъгласни с политиката на председателя Корнелия Нинова, бяха изключени. Беше прието решение от левицата да се предизвика референдум срещу джендър идеологията в училище, а на форума БСП не се дистанцира под никаква форма от наказания по "Магнитски" Румен Овчаров.
„БСП тълкуват санкциите по закона „Магнитски“ като антируска политика на Америка. Те се гордеят с това, че са русофили и на страната на Путин“, заяви културният антрополог проф. Ивайло Дичев. „При ГЕРБ е друга ситуацията. Те изградиха своята идеологическа позиция на това, че са евроатлантици. За тях тази санкция е по-тежка“, добави проф. Дичев.
"Същият удар беше невключването в Шенгенската зона. Не ни пуснаха защото сме корумпирани. Боя се, че нещо такова може да се случи и с приемането на еврото. Със санкциите по "Магнитски" ние сме наказани да не влезем в глобалния свят“, обобщи проф. Ивайло Дичев. Той критикува решенията, взети на конгреса на БСП, като отбеляза, че е трудно левицата да направи завой и да се обърне към трудещите се хора. „Това е задачата на една лява партия сега – да открие кои са трудовите хора, кои са проблемите и интересите им“, заяви за Радио Шумен професор Дичев.
Още чуйте от интервюто с проф. Ивайло Дичев.
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...
Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..
Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище. Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града. Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..
Колко ефективна е системата и учат ли се шуменци да изхвърлят разделно отпадъците от опаковки? Следи ли се за това, кои контейнери са пълни и кои не и на какъв интервал се изпразват цветните контейнери?Има ли достатъчно информация за ползите от разделното събиране на отпадъците и как да направим така, че боклуците да могат да се рециклират и..