Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България между "Магнитски" и референдумите

Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

Две политически събития от края на предходната седмица продължават да генерират реакции и през тази. Наказаните по закона „Магнитски“ бивши министри, политици и заемали високи позиции в енергийни дружества лица са широко коментирани в медиите и политическите среди, решенията на конгреса на БСП - също.

Новите санкционирани от САЩ по глобалния закон "Магнитски" са Владислав Горанов, Румен Овчаров, Александър Николов, Иван Генов и Николай Малинов. 

На конгреса  на БСП 13 членове на партията, несъгласни с политиката на председателя Корнелия Нинова, бяха изключени. Беше прието решение от левицата да се предизвика референдум срещу джендър идеологията в училище, а на форума БСП не се дистанцира под никаква форма от наказания по "Магнитски" Румен Овчаров.

„БСП тълкуват санкциите по закона „Магнитски“ като антируска политика на Америка. Те се гордеят с това, че са русофили и на страната на Путин“, заяви културният антрополог проф. Ивайло Дичев. „При ГЕРБ е друга ситуацията. Те изградиха своята идеологическа позиция на това, че са евроатлантици. За тях тази санкция е по-тежка“, добави проф. Дичев. 

"Същият удар беше невключването в Шенгенската зона. Не ни пуснаха защото сме корумпирани. Боя се, че нещо такова може да се случи и с приемането на еврото. Със санкциите по "Магнитски" ние сме наказани да не влезем в глобалния свят“, обобщи проф. Ивайло Дичев. Той критикува решенията, взети на конгреса на БСП, като отбеляза, че е трудно левицата да направи завой и да се обърне към трудещите се хора. „Това е задачата на една лява партия сега – да открие кои са трудовите хора, кои са проблемите и интересите им“, заяви за Радио Шумен професор Дичев. 

Още чуйте от интервюто с проф. Ивайло Дичев.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство Загорняк от Попово

В поповския храм „Св. Успение Богородично“ служи 31-годишният отец Евгений Загорняк. Украинец е, от Одеса. Живее в Бялото градче със съпругата си Ирина и двете си деца. Ирина е от Донецк, счетоводител по професия, в деня на срещата – 25 април - ни черпи за рожденния си ден. 10 месеца контактуват по интернет преди да се срещнат за първи път...

публикувано на 27.04.24 в 14:37

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06