Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разбулват тайни край Велино

Снимка: wikipedia.org

52 години вече 14 февруари е специалният Ден на археолога. На гръцки език думата „Археология“ означава „слово за миналото“.

В последно време по света, но и в България, се използват съвременни методи, които все по-интензивно навлизат в археологията - науката, която реконструира и най-далечното минало на човешката цивилизация.

Така през отминалия сезон екипът на доц. Константин Константинов от Шуменския университет спечели финансиране за извършването на геофизично изследване в местност близо до шуменското село Велино.

В центъра на населеното място през 2005 година Янко Димитров от филиала в Шумен на Националния археологически институт с музей при БАН и главният уредник на НИАР „Плиска“ Христина Стоянова разкриха средновековно селище.

Резултатите от недеструктивното проучване даде надежда на археолозите, че във Велино в средата на IX и началото на X век е имало голям център за металопроизводство. Досега с геофизиката е достигната дълбочина от 90 см., като пластовете показват наличието на структури на повече от 1000 години.

През новата сесия на Министерството на културата доц. Константин Константинов ще участва отново за финансиране на обекта. Средствата ще се използват за обследване със самолет и за начало на първите сондажи на терена.

И още може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с доц. Константин Константинов.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изкачиш "Шест етажа без асансьор" с Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова представя в Шумен книгите си „Шест етажа без асансьор“, „Белите ми нощи“ и „Още бели нощи“. Срещата с нея започва в 17.30 часа в зала „Сава Доброплодни“ на читалището „Добри Войников“. За своята най-нова стихосбирка "Шест етажа без асансьор" Маргарита Петкова казва: "Това са моите „Шест етажа без асансьор“, за..

публикувано на 24.04.25 в 15:51

Празник на професиите

Празник на професиите се проведе днес в Професионалната гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен. В деня на отворените врати в училището имаше седмокласници от няколко шуменски училища, възпитаници на гимназията, учители и любители на техниката. Децата имаха възможност да се запознаят със..

публикувано на 24.04.25 в 14:54

Плиска в очакване на гости

Няколко внушителни кръгли годишнини ще честваме през май, свързани с покръстването на българския народ, създаването на българската азбука и построяването на Голямата Базилика в Плиска. За честванията в Плиска и в Шумен пристига негово Светейшество българският патриарх Даниил. И ако през 2015 година последно в Плиска бе покойният Патриарх..

публикувано на 24.04.25 в 14:13

Български клуб в Лайпциг

В сърцето на германския град Лайпциг, няколко жени основават Български дамски клуб за взаимопомощ. Чрез него те си помагат интеграцията в чуждата държава да стане по-малко стресиращо. В клуба членуват хора с различни интереси и таланти, сред тях художници, поети, актьори, които на всеки български празник организират различни прояви, за да..

публикувано на 24.04.25 в 13:08

Да бъдеш до Лили Иванова

Шуменецът Николай Недеков е най-близкият човек до голямата ни певица Лили Иванова в последните 10 години.  Той е нейният личен асистент, организатор на концертите ѝ и доверен приятел. Запознаството им става покрай една покана, която Николай отправя към Лили Иванова да направи клубен концерт в родния му град.  След няколко срещи и обща работа..

публикувано на 24.04.25 в 08:00

Страници от забравен навик

На 23-и април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. Този ден е учреден от ЮНЕСКО преди точно 30 години и почита писатели, читатели и всички, които вярват в силата на писаното слово. Идеята произхожда от Каталуня, където днес на деня на св. Георги Победоносец, традиционно се подарява книга. 23-и април e и символична дата за..

публикувано на 23.04.25 в 14:32

Инфраструктурата на фокус в Разград

Днес е общественото обсъждане на бюджета на община Разград. Финансовата рамка е от близо 110 млн. лв., като собствените приходи са 41 млн. лв. Завишението в собствените приходи идва от увеличени имуществени данъци. Предвидено е и 10% увеличение на работните заплати в общинските структури, защото има служители, чийто заплати са близки..

публикувано на 23.04.25 в 12:22