Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предателството и залавянето

"Залавянето на Васил Левски" - картина от художника Никола Кожухаров
Снимка: архив

В цяла България днес или утре, както и голяма част от българската общност зад граница отбелязват 150-а годишнина от гибелта на Васил Левски. Личност, която е много повече от определенията за дух, сила и святост. 

Все повече общини избират истинската дата – 18 февруари, за да направят общоградското си поклонение пред Апостола на свободата. Заради непознаването на календара обаче дълги години 19 февруари беше денят на обесването на Васил Левски, а всъщност, към всички събития преди 1 март 1900 г. е правилно да се добавят 12 дни и 13 дни за всички, които са се случили след това. Причината е в преминаването на България от Юлианския към Григорианския календар или от стария към новия стил на летоброене. 

В деня, когато почитаме паметта на Васил Левски историкът проф. Вера Бонева разказва за събитията около залавянето на Апостола на свободата и опитите в публичното говорене да има по-малко емоция около предателството му. Според нея не трябва да се търси персонална вина кой е отговорен да бъде хванат най-големия ни ремолюционер, защото причините, довели до неговото заляване са комплексни. 

"Макар и единични свидетелствата след обесването на Васил Левски са страховити", казва проф. още Бонева. "Разбита е комитетската мрежа в Ловчанско, Орханийско, там откъдето са направени издайничествата на дейците около Димитър Общи".

"Все още работят комитетите в Търновско, Сливенско и Старозагорско. Но ги няма онези вещина и дух, които само Апостола на свободата носи в себе си в поддържането на конспиративната дейност, за да се стигне пролетта на 1876 година. Тогава, когато има достатъчно натрупвания и международна обстановка за избухването на Априлското въстание", допълни проф. Вера Бонева.

Още може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Вера Бонева 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10

Ремонтират затворено училище

Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище.  Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града.  Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..

публикувано на 30.01.25 в 11:31