В следващите два месеца в Русе може да се разгледа документалната изложба, озаглавена „Зараждане на гражданското общество в България (1987-1989)“. Експозицията, направена по инициатива на Държавната агенция „Архиви“ и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в дунавския град, представя историята на първите протести в страната преди смяната на властта.
През 1987 година шест русенски жени и майки – Цонка Букурова, Тодорка Бобева, Стефка Монова, Албена Велкова, Вяра Георгиева и Евгения Желева забелязват, че обгазяването на Русе от отсрещния румънски град започва да има жестоки последици.
Благодарение на техните усилия в града се правят няколко демонстрации, с които да се обърне внимание върху геноцида, извършван върху русенци от гюргевския завод „Верахим“.
Екип на студия „Екран“ и режисьорът Юри Жиров заснемат един от протестите, правят интервюта с организаторките и с много от русенци, измъчени от битката за здравето на децата си. Този филм, който авторите му наричат „Дишай“, е показан на 8 март 1988 година в София.
На прожекцията в Дома на киното драматичните кадри предизвикват силна реакция и там, на място, веднага след като екранът угасва, започва сформирането на Комитета за спасяването на Русе.
Настоящата изложба, която представя първите граждански протести в България е подредена във фоайето на екоинспекцията в Русе. Тя може да се разгледа и в интерактивен вариант в сайта на институцията.
Автор на експозицията е Веселина Антонова - дългогодишен служител на Държавния архив в Русе.
Миглена Стефанова разговаря с нея за напрегнатите събития от преди 35 години.
20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е Ангел Минчев. Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Многобройни са участията на..
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..