Година след началото на военните действия в Украйна разделението в България става все по-силно и по-силно. То това си е традиционно за българина, но сега вече споровете във Фейсбук прерастват дори в закани за физическа саморазправа. От едната страна виждаме хора, които пращат други хора в Сибир, или при Путин, или при чукчите. От другата страна пък отвръщат със шарени знаменца под формата на стрелички. Абе въобще картинка.
Днес реших все пак да разбера, доколкото е възможно, през постовете на хората под публикациите на Радио Шумен и БНР за войната, какво мислят хората или по-просто казано за кого са. Разбира се, това с уговорката, че не може да се счита за официална статистика. За статистиката малко по-късно.
Тук ще се върна малко назад в годините на т.нар. български преход. Защо? Ами защото мога категорично да го твърдя това, българският народ винаги е бил разделен политически. Преди 1989 година се проповядваше, че Западът е прогнил и че всичко лошо идва оттам. Ами като всеки един строй и всяко едно общество, все има нещо, което не не е наред.
Последните 30 години пък сме свидетели на много добре задействана машина, която ни убеждава от сутрин до вечер, че простият Изток няма шанс над западните ценности. Къде обаче е истината? Както винаги някъде там. С пълна сила това важи и в настоящата ситуация във войната в Украйна.
Украинците казват: "Ние сме прави и сме жертва", същото се твърди и от руснаците. Разбира се, с уточнението, че Русия нападна Украйна.
И тук идва тънкият момент – ЗАЩО, ето това е въпросът, който според мен много малко хора си задават.
Защо Русия влезе в Украйна?
Често споровете в социалните мрежи се въртят около това, че Русия е агресор, казват едни, другите отговарят, че е била провокирана, но не от Украйна, а от Запада. Такива са и твърденията от официалните руски представителства. Но докато украинският президент Зеленски продължава да моли за западни оръжия, нека да погледнем в нашата си градинка.
Какво мисли българинът?
Цитирам някои от коментарите във Фейсбук страницата на Радио Шумен. "Гледам, че мурзилките от ранна утрин са налазили интернета. Слава на Украйна , украинския народ и армията им! А за хейтърчетата, които наричат геноцида, извършван от Руската федерация, операция, вие сте незряла, бездушна паплач. Всички, които смятат, че Русия не е нападала никого, заслужават и техните къщички да ги "освободят" по същия начин. Освобождават, убивайки ! Целият мислещ свят подкрепя Украйна срещу агресора И, само на българския путинофил му е невъзможно да приеме истината за болното, кремълско джудже".
"По точно великият САЩ и ЕС подкокоросаха Украйна за тази война. Русия дълго търпя издевателствата на украинците върху нейните руски граждани. Може и другата страна да давате какво е загубила. Аз не желая фашизмът да ми налага как, с кого и къде да ме заблуждават в лъжи. Военна операция, не война. Ако обяви война, тогава ще видим къде зимуват раците, защото сме вражеска държава".
"Напротив! Навършили са се точно 9 години, откакто киевският режим нападна Донбас. 14 000-те хиляди жертви от 2014 до 2022 година, потвърдени от ООН как ги наричаме? Пък и за какъв геноцид говорим - нали Украйна яко пердаши Русия".
Каква е статистиката?
Така, мисля, че казах достатъчно и за двете гледни точки. По-рано ви казах, че ще стигнем и до официалната статистика. Прясна, прясна, от вчера, за това какви са нагласите в българското общество.
Изследването е на Евробарометър, а всички данни могат да се видят на сайта на Българското национално радио. И така: България е страната в ЕС, в която процентът в подкрепа на финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна е най-малък, става ясно от проучването "Стандартен Евробарометър". То е оповестено в навечерието на първата годишнина от началото на руската агресия в Украйна. Едва в три страни членки мнозинството от анкетираните не подкрепят финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна. Това са Гърция с 59 на сто против, България с 57 на сто и Словакия с 56 на сто.
У нас 33 на сто са за финансиране и оръжейна помощ за Украйна, а 10 на сто нямат мнение. Същевременно 65 на сто или две трети от жителите на ЕС одобряват тези мерки. В България е най-слаба подкрепата за забрана руските държавни медии да излъчват в ЕС. Тя се одобрява само от 39%, докато 46 на сто са „против“. В ЕС спирането им има поддръжката на 67% от анкетираните. Макар мнозинството у нас да са съгласни, че трябва да намалим възможно най-бързо зависимостта си от руските енергийни източници, България е една от двете страни-членки, където така смятат по-малко от 7 от 10 анкетирани. Тук обаче сме отстъпили последното място на Словакия. Процентите в България са 65 „за“, 23 „против“ и 12 нямат мнение. Като цяло в ЕС за намаляване на зависимостта са 84 на сто от допитаните.
Вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на Шумен Христо Христов откриха изложбата "Азбука и история" в регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. В двадесет и четири пана изложбата представя етапите в развитието на двете български азбуки – глаголицата и кирилицата. Експозицията разкрива още ключовото място на Първото и Второто българско..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложбата „Азбука и история“ в шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ от 09:30 часа. Събитието е част от инициативите, посветени на 1 160 години от покръстването на българския народ и 1 170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. „Ще говорим за нашите..
Негово Светейшество Българският Патриарх и Софийски митрополит Даниил ще посети за първи път Шумен. В 10:00 часа той ще служи тържествен молебен в храма „Свети Три Светители“. В 11:00 часа в Аулата в Ректората на Шуменския университет ще започне пленарна научна сесия, посветена на 1 160 години от покръстването на българския народ и 1 170..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се срещна с кмета на община Шумен Христо Христов. „Обсъдихме два основни въпроса. В момента в част от общините има проблем с медицинските специалисти, но в община Шумен, имайки възможност да се обучават на нейна територия медицински кадри, този проблем не е толкова остър. Другият въпрос е във..
Новият заместник-кмет по образование и култура в община Шумен е Даниела Савчева. Това съобщиха от общинската администрация. Тя ще бъде назначена на позицията от началото на следващата седмица. След депозирано днес заявление от страна на досегашния заместник-кмет по образование и култура доц. д-р Виктория Ковчазова кметът проф. Христо Христов..
Награда за проявена инициативност и постигнати високи професионални резултати за работата си получи днес говорителят на Областната дирекция на МВР - Шумен Ася Йорданова. Тя бе връчена лично от министъра на вътрешните работи Даниел Митов, който бе на посещение в Шумен. „Тази заслужена награда исках да стане пред вас – медиите, тъй като Вие работите..
Със 118% са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за миналата година. Това отчете на пресконференция днес директорът на Областната дирекция на МВР – Шумен старши-комисар Георги Гендов. Той заяви още, че с 40% спрямо 2023г. са се увеличили случаите на употреба на алкохол от шофьорите. 162 тежки пътно-транспортни..