Има нарушения в строежа на втори ЛОТ от новия довеждащ водопровод от яз. "Тича" към Шумен. Това внушават публикации във Фейсбук профила на Красимир Минев, споделяни и коментирани множество пъти в социалните мрежи. В тях пише, че тръбите се нахвърлят в трапа върху пръстта и веднага се засипват с пръст, без никакви подложки и уплътнение. Твърденията са придружени от изображения и видео, на които се виждат тръби положени в изкоп.
По-късно в електронното издание на местния сайт radian Красимир Минев е цитиран от разговор по телефона, че "тръбите се хвърлят в изкопа и багерът ги натиска отгоре с кофата, след което ги засипва с пръст. При този начин на "строителство“ чугунените тръби могат да се счупят и новият иначе водопровод да аварира на всеки метър, допълва екозащитникът.
Ефирното излъчване на проверката може да чуете в звуковия файл:
За да проверим твърденията в публикациите потърсихме за коментар Дочко Дочев, управител на фирмата, извършваща надзор на строителния обект.
"В проекта са заложени както надлъжни профили по самото изграждане на водопровода, така и напречни. Дълбочината варира на цялото протежение на водопровода съобразено с наклони, терени и видове почви. В социалните мрежи се спекулира за обратната засипка при полагането на тръбата, но мога да кажа че според напречния профил в проекта е заложено обратната засипка от, около и над тръбата да бъде с изкопаната земна маса, получена при изкопните работи. Така е предписано и в проекта на обекта. Ние сме в извънградска среда, диаметрите са големи, материалът е специфичен - в случая ползваме чугун, тогава е допустимо да не е с пясък... Разликата при полагане на тръби в градска и в извънградска среда е съществена.“
Дочко Дочев добави, че не са верни твърденията в социални мрежи, че тръбите просто се хвърлят в изкопа.
"Няма как да се изпълни такъв водопровод, с такава важност, по описания способ. За всяка тръба се прави подложка, подложката е дебела 10 см, с конкретно уплътняване, в случая се ползват машини да се уплътни първоначалната подложка под тръбата. След това тръбата се полага, и то според координатни точки, дадени в проекта... намества се, монтира се, свързва се с предходната тръба посредством муфена връзка, и след това се прави първоначалният обратен насип, който също се уплътнява до конкретна степен. След тези уплътнения се прави окончателния обратен насип, който е до кота терен, така да го кажем."
Управителят на фирмата, извършваща надзор на строителния обект, каза, че всеки ден е на терен и всеки ден се следи начина на полагане на тръбите.
За допълнителна информация потърсихме и ръководителят на звеното за управление на проекта Надежда Петкова.
"Технологията предвижда полагане на тръбите по начина, по който се прави в момента. Строителният надзор е всеки ден на обекта. Разрешението за изграждането на съоръжението е дадено на 8 февруари и два дни по-късно е започнало строителството - на 10 февруари имаме открита строителна площадка с протокол 2А... Спазва се способът и технологията. На терен е положена 800 метра тръба от чугун, като материалите са на водеща световна фирма. На обекта имаше малки забележки по отношение на изкопа и трамбоването и фирмата изпълнител е коригирала дейностите. В момента се работи само по втори лот от проекта с обща дължина около 10 км.“
Съгласно посоченото по-горе, твърденията, които внушават, че има нарушения в строежа на новия довеждащ водопровод от яз. "Тича" към Шумен, както и че тръбите се поставят неправилно, са НЕВЕРНИ. Според специалистите от строителния надзор и ръководителя на проекта това са способите за полагане на тръбите в извънградска среда. Да, в началото на изграждането е имало пропуски, заради които се е наложило строителството да бъде спряно за кратко, но те са били малки и бързо са били отстранени от фирмата изпълнител, а изграждането на водопровода възстановено.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..
Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си. Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..
По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни. Чуйте репортаж на Жулиета..
„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев. Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..
От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..
Една от най-активните и вдъхновяващи личности в сферата на образованието е Благовеста Ценова , ръководител на образователен център „Дворецът на децата“ в Русе. Със страст към иновациите и мисия да превърне знанието в приключение тя стои зад редица проекти, които развиват креативността и увереността на младите. Един от тях е новият..
Обредният дом в Тутракан е най-красивият в България. В красивите зали на сградата, освен сключване на бракове, се провеждат и научни конференции, тържествени сесии на Общинския съвет, симпозиуми, връчване на дипломи и културни събития. А утре от 17:00 часа в сватбената зала ще бъде отбелязана 40-ата годишнина на Обредния дом. В програмата са..