163-годишната църква „Свети Димитър“ в село Костанденец, община Цар Калоян, се руши. За това алармираха жители на селото. Определят състоянието на храма като трагично и са разтревожени от липсата на реакция от отговорните институции вече четири месеца.
Църквата „Свети Димитър“ е действаща от 1860 година. Нейният строеж е започнал през 1856 г. със специален ферман, в който селото фигурира като Костанца. За главен майстор е назначен Петко Коджарайков. Строена е от дялан камък и дърво. Дървените трупи за постройката са доставени от село Езерче с биволски каруци. Първата камбана е купена от Бяла, но се пука и е монтирана нова. През 1862 г. до църквата са построени две стаички, където е открито килийно училище, сочат архивите на църквата.
Хората в Костанденец не помнят кога последно е правен ремонт на храма. Проблеми с покрива и с електрическата инсталация от години създават риск за сградата. Църквата почти не се отваря, няма дори свещи, свещеник идва единствено за погребения.
174 подписа са събрали в село Костанденец с настояване за спешен ремонт на православния храм.
За тревогите на хората от Костанденец можете да чуете в разговор на Христина Димитрова с Дамянка Иванова от Инициативния комитет за спасяване на храма.
Последно от русенската Митрополия са гостували в селото преди 13 години, когато е чествана 150-тата годишнина на църквата, каза още Дамянка Иванова.
Радио Шумен очаква официален отговор на въпросите по сигнала на хората от Костанденец.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..