Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българе“ разказват за Паисий

4
Снимка: Личен архив/ Фейсбук

Националният фолклорен ансамбъл „Българе“ гостува тази вечер в Разград, за да покаже на публиката спектакъла си, посветен на Паисий Хилендарски и 300-годишнината от рождението на монаха-книжовник.

Посланията на един от първите ни възрожденци ще бъдат представени на сцената на Общинския културен център от 19:00 часа.

В ролята на Паисий ще бъде актьорът Димитър Селенски, който дори с външността си – дълга коса и брада, напомня на духовника от Хилендарския манастир.

„Няма по-подходящ човек и актьор от него, който да покаже мощта на Паисий“, казва Христо Димитров - основател и продуцент на ансамбъл „Българе“.


По думите му, в спектакъла са представени ключови моменти от историята ни като падането на България под османско владичество, борбите ни за освобождение и обединение. За Христо Димитров и днес думите на духовника са важни за нас, въпреки че няма нужда да се освобождаваме от нечие иго, но има смисъл да се борим за независимост.

Създателят на ансамбъл „Българе“ съобщи и за подготовката на ново национално движение „Мисия Родина“, което ще ни помогне да се обичаме помежду си като сънародници. За Христо Димитров да си патриот означава да обичаш останалите българи.


И още подробности за спектакъла „Паисий“ и движението „Мисия Родина“ може да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с Христо Димитров. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов, вино и книга без сложни думи

Ангелина Ковачева е от Пазарджик, а Димитър Дочев – от Шумен. Двамата обаче се запознават и влюбват във Виена, където учат бизнес и маркетинг. Заедно тръгват на пътешествие в света на виното. Провокира ги личният им интерес към темата, както и българският телевизионен сериал „Вина“. Започват да посещават винарни в Австрия и България. Пред..

публикувано на 16.08.25 в 09:00

Все по-качествени социални услуги в Шумен

Символично начало на проекта за ремонт, обновяване и реконструкция на Дома за стари хора „Д-р Стефан Смядовски“ бе дадено днес в Шумен. Проектът е на стойност 5,200 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост, а ремонтните дейности трябва да приключат до края на месец юни 2026 г.  „Сградата ще се построи, надстрои, това, което не..

публикувано на 15.08.25 в 17:07

Празнуваме Деня на Божията майка

Успение на Пресвета Богородица е един от най-големите християнски празници, почитан от всички християни. Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малка Богородица - честването на Рождението на Дева Мария, който е на 8 септември. Имен ден имат над 179 хиляди българи. Мария остава най-разпространеното женско име у..

публикувано на 15.08.25 в 13:51

Помагат на 163-годишен храм 

Преди три години започнаха инициативите за възстановяване на 163-годишния храм „Успение Богородично“ в ивановското село Табачка, област Русе. Тогава за свещенослужител в храма е назначен протойерей Димитър Димитров.  „Църквата крайно се нуждаеше от ремонт. С много проблеми беше иконостасът, балконът отзад още се ремонтира. Колоните, които държат..

публикувано на 15.08.25 в 12:40

Защо се стига до безводие?

Лошото управление на водите води до безводие. Заради аварии в старата водопроводна мрежа и кражбите на вода хиляди домакинства остават на режим. Това коментира инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". По думите му, от Националния институт по метеорология и хидрология са оповестили данни пред парламента, че за миналата година количеството на..

публикувано на 15.08.25 в 11:56

Шуменски танцьори в Италия

Със специален плакет за участие от Италия се завърна юношеският танцов състав “Огнен ритъм” при НЧ “Боян Пенев - 1949” в Шумен. Той бе част от XIV Международен фолклорен фестивал “Marelandia” в Римини, Италия.  30 деца, на възраст 13-15 години, представиха там българския фолклор под ръководството на Ростислав Борисов. ,,Във фестивалната програма..

публикувано на 14.08.25 в 09:14

Пожар при пеликаните

Пожарникари и горски служители продължават борбата с огъня в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Огънят е лумнал вчера. По приблизителна оценка пожарът е засегнал площ около 850 дка. Кметът на село Нова Черна каза пред Радио Шумен, че местността е трудносттъпна и най-ефективно ще бъде използването на въздушна техника..

публикувано на 13.08.25 в 15:39