Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алфатар и неговите богатства

В историческите извори се среща с имената Алфатар, Ахлатар, Ифлатар. С последното име са наричали южната страна на средновековната крепост Дръстър – днешна Силистра. Алфатар е една от седемте общини на Силистренска област. Само на двайсетина километра от областния център.

Богато културно-историческо наследство пази Алфатар с паметници от различни епохи, които днес остават безпотомствени, по думите на професор д.и.н. Георги Атанасов. 

"Някои от тях и сега са ярко видими", казва той.

Край Алфатар има четири римо-византийски крепости и две средновековни български, като тази в близост до Цар Асен е била петата по големина по време на Първото българско царство.

"45 декара с градска инфраструктура, 4 църкви и цитадела. Има и многобройни некрополи. Там се намира голям трако-римски скален кулутов център, посветен на Залмоксис". 

Около 50 са скалните манастири по Канагьол, датирани от края на IX и началото на X век. Напуснати са били през XI–ти.

Достъпни са двата скални манастира в местността Суха река. Големи групи скални манастири е имало при цар Асен.

В началото на 16-ти век Алфатар е регистриран като най-голямото чисто християнско селище в Силистренската кааза. Населението е достигало до 600 фамилии – или близо 8 хиляди души население. Като толкова не са имали и някои от градовете.

Това население напуска региона по време на Руско-турската война. Сега тези стари алфатарци живеят в Украйна.

Емблемата на това население е храмът „Света Троица“.

"Забележителен! Главен майстор е бил уста Геньо Белчев - учителят на Кольо Фичето. Това е първата висока църква в Североизточна България", казва проф. Атанасов.. 

Неспокойните времена на Кримската война и върлуващата чума карат алфатарци да укрепят селото и духовно, и физически.

На четирите ъгъла поставят големи каменни кръстове. Селото е оградено и с трънен вал.

Интересен паметник от вече новата история на Алфатар е сградата на училището. И тогава, както и днес, първо е трябвало да има изработен проект, който да получи одобрение. Това се случва след 1886 година.

Тогава е построено и кметството. Сградата на кметството е свързана и с едно малко известно събитие от онова време.

"След Ньойския договор в Алфатар се вдига едно въстание, ръководено от баба Драгана Мъжката", посочи проф. Атанасов.

Според някои, името Алфатар значело Златна врата или Порта от Добруджа към вътрешността на Османската империя. Професор Атанасов смята, че последната версия звучи най-вероятно, тъй като заради битките между османските гарнизони и Влад Цепеш, жителите на селата по брега на Дунав – Ветрен, Сребърна и Попина се преселват към южната част на региона, а именно Алфатар. Но най-приятно и вкусно звучи твърдението на местните, че името Алфатар е свързано с местния сорт круши – алфарки, които били много вкусни и сладки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама в болница след челен удар

Двама души са пострадали при пътнотранспортно произшествие, станало по пътя Силистра – Русе, в района на село Сребърна. Това съобщават от ОД на МВР Силистра. Челно са се ударили се лек автомобил „БМВ“, управляван от 23-годишен, и лек автомобил „Фолксваген“, шофиран от 50-годишен. При удара единият водач получил фрактура на ходило, а другият..

публикувано на 20.02.25 в 09:45

Спират учебни часове

19, 20 и 21 февруари ще бъдат неучебни за 11 училища в община Дулово. Това съобщават от Регионалния инспекторат на образованието в Силистра.  Очаква се заповед на кмета на община Силиства за спиране на занятията само за Основното училище в село Калипетрово.  За останалите 15 училища ще има заповед от министъра на образованието и науката за..

публикувано на 18.02.25 в 13:52

Навявания в Тутраканско

Снежни навявания затрудняват движението по пътя към тутраканското село Шуменци. От Автогара Тутракан информираха, че автобус №22, който пътува в тази посока, се е върнал обратно тази сутрин от първия си рейс заради невъзможност да премине. Останалите междуселищни и градски автобуси пътуват по график. Ток и вода има във всички населени места в..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Затварят училища за ден

Затворени ще бъдат днес - 18 февруари, училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината.  Детските градини ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 07:54

Отворени пътища в Силистренско

Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление. В региона продължава да вали, като снежната покривка на места е между 6 и 12 сантиметра, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. Три тира са били закъсали тази нощ в Силистренско близо до селата Зафирово..

публикувано на 17.02.25 в 10:37

Дарение за български деца в Гагаузия

Децата от Теоретичния лицей в Гагаузия /автономен район, част от Република Молдова/, получиха учебници от силистренската фондация „Бъдеще 2008“. В училището има около 500 деца, като 300 от тях изучават български език. Това е първото дарение за годината на фондацията, а поводът бе предстоящата годишнина от обесването на Васил Левски.  „Дарението беше..

публикувано на 16.02.25 в 15:14

Безплатни изследвания за ХИВ

Безплатни изследвания за ХИВ по повод празника на влюбените 14 февруари ще се проведат в Силистра, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е „Предай нататък – любовта, не вируса“. Желаещите ще могат да се изследват днес от 12:00 до 17:00 часа в сградата на..

публикувано на 14.02.25 в 08:59