Местни хора се съмняват, че машинистите на злополучната товарна композиция са единствените виновни
Върховният касационен съд потвърди присъдите на машинистите Димитър Михнев и Радослав Петков за влаковата катастрофа в шуменското село Хитрино. Двамата получиха съответно 15 и 10 години затвор.
Окончателни присъди за трагедията в Хитрино
Заради високата скорост товарната композиция дерайлира и в ранните сутрешни часове селото беше разтърсено от взрив.
Хитрино вече има нов облик. На мястото на разрушените къщи са вдигнати нови домове, а жп инфраструктурата е възстановена. Селото има нова главна улица, отстранени са щетите от сградата на общината и близката детска градина. Остават обаче раните и спомените от жестокия инцидент.
Шенай Хюсеин е загубила най-близките си – съпруга и 18-годишния си син.
"Само машинистите ли са виновни? Къде са другите виновни? От фирмата, "Булмаркет"-а, железопътната линия – те къде са? Не, не, не е достатъчно за мен, не е справедливо. Все още има виновни, все още чакаме обезщетенията. Защо съдът спря делата за обезщетенията? Колко години станаха?"
След взрива Маргарита Великова живее втори живот. Нейният син я спасява от пламъците в разрушената им къща. Жената смята, че двамата машинисти не носят вина за инцидента.
"За мен машинистите не са виновни. Вината я хвърлят върху тях, но не е справедливо да бъдат осъдени. Макар че съм потърпевша, не съм водила дела и няма да водя – срещу тях. Пострада къщата, няма да забравя."
Цветан Цветков също е сред пострадалите от взрива. Мъжът е оцелял, но не и имуществото му.
"Такива са времената, такива са присъдите."
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..
Десетки колоездачи се включиха в традиционното шествие „Коледа на колела“, което днес се проведе в Шумен. Коледното облекло, аксесоари и празничното настроение бяха скромните условия за участие, поставени от Велоклуб „Илчов баир“, организатор на събитието. Станалото вече традиционно велосипедно шествие „Колела на колела“ за 10-ти път премина по..
Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...