„Плиска е прекрасно място и трябва да направим необходимото то да се развива. 2 май трябва да бъде обявен за официален празник. В българския празничен календар доминират датите от Възрожденската и Новата история, а Средновековието е онова, върху което стъпваме и трябва да бъде част от националното ни самочувствие. Борис Михаил създава цивилизация, която Симеон надгражда. Самият Борис, подобно на император Константин Велики, е оценил предимствата на християнството, неговата сила и консолидираща роля. В известен смисъл и до днес се движим в посоката, зададена от Борис Михаил, въпросът е доколко добре я следваме“, заяви проф. Пламен Павлов.
„Плиска е голямото начало на българското връщане отсам Дунава. Ние сме длъжници на този сакрален градеж на древнобългарската цивилизационна енергия. Дължината на двореца корелира с дължината на тронната палата и мярата е една милионна част от дължината на земната обиколка. Тя съществува като космичен еквивалент на вложеното в структурата, в метриката, в пропорциите, в размерите на двореца в Плиска и на тронната палата. Тази сакрална мяра- дължината на тронната палата се оказва модулът, по който е проектирана и градена Голямата Базилика. Несъкрушимата памет на основите трябва да е доказателство какъв духовен ген носим“, посочи Христо Смоленов, почетният професор на Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ – Варна.
„Монументалната за своята епоха архитектура на Плиска е била адекватна на силата, на авторитета, на претенциите на българската държава да бъде доминанта на европейския континент- и за няколко десетилетия, това се е получило“, коментира доц. Павел Георгиев.
Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. „В тази среда, при толкова интелектуална мощ е създадена кирилицата, тук и в манастирите около Плиска. Откриваме я ин ситу върху епиграфски паметници, които са там, където са създадени, не само в столичните центрове Плиска, Преслав и Дръстър, но и в провинциални крепости като например Скала. Т.е. това дело е имплантирано широко в недрата на българската народност през 10 век. Почти няма проучвана крепост в Североизточна България, където да не сме откривали закопчалки за книги и писала. Говорим за малките крепости като Одърци, Руйно, Окорш и т.н.“, заяви проф. Атанасов.
„Много е важно да изясним как е станало покръстването, многото спорове в историографията се дължат на поставянето само на въпросите къде и кога, без да се познава литургичната практика на църквата в ранното Средновековие. Това е константа, която не е търпяла никаква промяна. По канон подготовката за кръщение се е наричала катехизация или оглашение и е траела от 2 до 3 години. Едва тогава одобреният кандидат е бил кръщаван. Това важи и за царя, и за роба. По константинополски устав, действащ в 9 век, когато е кръщаван Свети княз Борис това е било в пълна сила. Руският княз Владимир също е бил кръстен по този устав и няма как Свети Цар Борис, както го нарича църквата, да е прескочил това оглашение. Според същия константинополски устав, патриархът кръщава само 5 пъти в годината и само в Константинопол. Това напълно обезмисля някои последни теории за старозагорски предания“, коментира проф. Магдалена Легкоступ.
Авторитетните ни историци бяха сред участниците в завършилата днес в НИАР "Плиска" втора Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“.
С докладите от първата национална конференция е издаден сборник, който беше представен по време на форума. „Този сборник си има ясна физиономия. Той дава една панорама на тази епоха, която не е случайна, а е нашата матрица за бъдещето, колкото и да не го осъзнаваме в момента- велика сила, военна, културна, една от трите империи в тогавашния европейски и не само европейски свят“, коментира проф. Павлов.
Собствениците на жилищните сгради да почистват висулките и ледените късове, ако това не е възможно местата да бъдат обезопасени с предпазни ленти. Това призовават от шуменската пожарна. Така ще бъде осигурена безопасността на пешеходците. С повишаване на температурите през деня е възможно свличане на снежна маса и висулки, напомнят от РДПБЗН-..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Масирани ежедневни проверки започват от днес в хранителните магазини в цялата страна. Проверяващите ще обследват цялата агро-хранителна верига -производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители. Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на проекто-закона за регулиране на договорите по веригата..
В Североизтока движението се нормализира, пътната обстановка е спокойна. За това увериха дежурните в областните пътни управления. В Шуменска област републиканските пътища са почистени и опесъчени. Няма въведени ограничения за превозните средства. Ришкият проход е отворен. В Търговищко настилките са мокри, обработени с пясък. На места в региона има..
Преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. За 20 февруари е обявено предупреждение от „жълт код” за отрицателни минимални температури. Те ще са между минус 14° и минус 9°, а максималните предимно между минус 5° и 0°. В Шумен минималната ще е около минус 14° и..
Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен. Разград Няма прекъсвания за тази област. Русе В периода 18.02.2025 - 21.02.2025, от 8:30 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Басарбово,..
Високи стойности на показател „мътност“ на водата от яз. „Тича“ са установени при лабораторния анализ, направен през изминалата седмица. Това съобщиха от Регионалната инспекция по здравеопазване. Здравната инспекция препоръчва, водата в населените места, водоснабдявани от язовира- Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич да не..