Почти 70 години след премахването му от комунистическата власт, Паметникът портал на славния 7-и Преславски пехотен полк в Шумен ще бъде възроден.
Предвижда се монументът да бъде изграден максимално близко до първоначалния му вид и размер. На 6 плочи ще бъдат изписани имената на загиналите от полка във войните за национално обединение (1885, 1912-1913 и 1915-1918 година). Ще бъдат поставени и двата автентични каменни лъва, които са запазени.
Паметникът портал на 7-а Преславска пехотна дружина е построен през 1927 г. по проект на шуменския архитект Кирил Рачев и e открит на 6 май. На основните мраморни плочи са били имената на повече от 2000 войници, подофицери и офицери, служили в полка и загинали за Отечеството.
Монументът е съборен през 1957 г. На неговото място с решение на БКП в района е построен Паметникът на свободата.
В момента са изготвени 3 варианта за изграждане новия Паметник портал, които са максимално близки до стария. Идеята и на трите проекта е той да бъде възстановен в оригиналния му вид и освен паметник да е и действащ портал.
За първи път е намерена снимка на монумента, която позволява да се видят повече подробности от неговия изглед.
След подробното издирване и сверяване на имената на загиналите са установени различия в изписването на няколкостотин имена и фамилии. От комисията, която е сформирана във връзка с възстановяването на паметника, призовават граждани, които пазят спомени и документи за свои близки, служили в полка и загинали във войните, да се свържат с Военното окръжие в Шумен и да помогнат за правилното изписване на имената им.
Списък с имената на загиналите от 7-и Преславски пехотен полк
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...
Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане. Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“. Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..
Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..