11 май е дата с особена значимост в националния ни календар, която има своята силна шуменска следа.
На този ден се чества паметта на светите братя Кирил и Методий, оставили грамадно дело и дали тласък за създаването на нова азбука.
На този ден точно преди 210 години в дома на шуменския търговец Стоян Мавродиоглу имало вечеринка. На нея бил отбелязан „българския празник на писмеността – празника на „Сирила и Мефота“, тези, които са написали българската азбука“.
Доказателството за провеждането на паметното събитие е открито в пътеписа на арменския пътешественик, учен и енциклопедист Минас Пашъшкян, минал през Шумен през месец май 1813 година.
С решение на Общинския съвет от 2000 г. 11 май се чества като празник на града и денят се отбелязва с поредица от събития.
Тази година всички прояви са подчинени на кръглата годишнина от първото гражданско честване на първоучителите.
От 10.45 часа от площад „Кристал“ ще тръгне литийно шествие с иконата на светите Кирил и Методий. В него ще се включат и делегациите от побратимените на Шумен градове – Дебрецен и Браила.
Пред сградата на Общината в 11:00 часа ще започне официалната част на празника. След издигането знамената на Шумен, България и ЕС и поздравителните слова зрителите ще видят нов 20-минутен спектакъл, свързан с азбуката и Кирил и Методий.
Кулминацията ще бъде от 12:00 часа, когато на тържествената сесия на Общинския съвет ще бъдат връчени Наградите на Шумен за изкуство и култура.
Вечерта в 18:00 часа пред театъра ще бъде запален фестивалният огън на Друмевите театрални празници. В същия час в градинката до Общината е подготвена празнична програма за децата на Шумен.
От 20:00 часа на сцена на бул. „Славянски“ пред Общината за шуменци ще свирят дамите от квартет „Дестини“.
В 21:00 часа за Деня на Шумен ще пее любимият поп изпълнител Графа. Концертът ще завърши в 22:30 часа с грандиозна заря, придружена с лазерни ефекти в небето на Шумен.

Две кръгови кръстовища да бъдат изградени на изхода от Шумен в посока Бургас. Те трябва да осигурят достъп до ул. „Пролетарска“ и ул. „Цветан Зангов“. Това предложи общинският съветник Данаил Данчев. По време на заседанието на Общинския съвет той показа проекти за кръговите кръстовища, изработени от фирми, които имат обекти в близост до изхода..
Регионален турнир по шахмат организират на 27 и 28 ноември Спортният клуб „Светлина“ за хора със зрителни увреждания, съвместно с Регионалната организация на слепите в Шумен. Състезанието се провежда в хотел „Орбита“. В турнира участват пет спортни клуба за незрящи от Ямбол, Русе, Варна, Плевен и Шумен. Турнирът вече е традиционен и се организира в..
Кметът на Шумен Христо Христов се върна в залата на Общинския съвет, след като общинските съветници приключиха със задаването на въпроси към администрацията. Повече от час в залата остана само зам.-кметът Бейнур Ахмед. Проведени бяха консултации, които не успяха да върнат кмета Христов и екипа му. Съветникът Ивайло Илиев обяви, че групата..
Изложбата „Украински носии и традиции“ на фотографа Дмитро Перетрупов ще бъде открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен утре -28 ноември, съобщиха от културната институция. Тя представя традиционните украински народни носии с техните регионални особености и символика като част от украинската национална идентичност. За..
Кметът на Шумен Христо Христов напусна заедно с екипа си заседанието на Общинския съвет. В сесийната зала като единствен представител на администрацията остана неговият заместник Бейнур Ахмед. Той обаче бе инструктиран да отговаря на всички питания: "Ще направим проверка и ще отговорим писмено". "Недопустимо е поведението на кмета на община Шумен,..
Догодина шуменци няма да плащат по-скъпа такса смет. На заседание на Общинския съвет в Шумен преди минути бе оттеглена точката от дневния ред на сесията, която променя методиката за определяне на таксата за битови отпадъци. Това направи в началото на заседанието кметът на община Шумен Христо Христов, като се оправда с предложения национален бюджет за..
Шуменец, откраднал 700 бордюра на обща стойност над 3500 лева, собственост на пътностроителна фирма, призна вина и сключи споразумение с прокуратурата за условно наказание. Районният съд в Шумен е одобрил 53-годишният извършител на кражбата да получи 4 месеца затвор при 3-годишен изпитателен срок. Определението на съда е окончателно.