„Болница за плюшени мечета“ организира Националният алианс на хората с редки болести в Шумен. Събитието бе предназначено за най-малките шуменци и целта му бе изграждане на здравна култура в ранна детска възраст.
Домакин на болницата за плюшени мечета бе ДГ „Златната рибка“. Партньор на инициативата бе Филиалът в Шумен на Медицинския университет във Варна.
Студентите по здравни грижи влязоха в ролята на доктори и сестри, а малчуганите доведоха болните си плюшени мечета на преглед. Лекарски облекла, „кабинети“, оборудвани със слушалки, спринцовки, рецепти и други медицински пособия, създадоха условия децата да се потопят в среда, близка до реалната в едно здравно заведение.
Петина Банова от Националния алианс за хората с редки болести обясни, че целта на инициативата е чрез игровия елемент у децата да се преодолее страха от посещението в лекарския кабинет.
Чуйте репортаж от събитието на Христина Димитрова.
Талисман на инициативата бе Мечо, който превъплъти студентка, облечена и гримирана като героя. Малчуганите получиха ценни подаръци за участието си с Болницата за плюшени мечета.
Петина Банова от Националния алианс за хората с редки болести връчи Грамота „Благородно сърце“ на директора на детската градина Красимира Милева и на д-р Радостина Жечева - главен асистент на Филиал Шумен към МУ –Варна. Отличието бе за подкрепата им в създаване на здравна култура в ранна детска възраст. Амбицията на организаторите е подобни инициативи да продължат.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..