Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой изработи голямата награда?

Снимка: Личен архив

За първи път пластиката за голямата награда на фестивала „Друмеви театрални празници“ тази година е изработена от скулптора Калоян Тодоров.

Преди две години авторът стана носител на наградата на Шумен в раздел „Изобразително изкуство“.

Артистът е роден в Исперих. Завършил е профил „скулптура“ към Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“ в класа на проф. Маров. Имал е възможността да работи в ателието на скулптора Антонио Мари в Испания.

През годините участва в симпозиум по скулптура „Мадарски конник“. Представя тематични изложби в Ямбол, Бургас и други градове в страната. Активно се занимава с организацията и провеждането на биеналето по скулптура „Тракийски мотиви“, за което е номиниран за индивидуалната наградата на Шумен в категория „Изобразително изкуство“. Творческият му път не спира дотук. Калоян Тодоров предстои да зъвърши магистърската си степен по скулптура в Националната художествена академия и вече гледа напред към биеналето по скулптура, планирано за 2024 година.

 Още за предизвикателствата да си скулптор чуйте от интервюто на Полина Караджова с Калоян Тодоров.

.В момента творбите на талантливия скулптор Калоян Тодоров са част от Пролетния салон на Дружеството на шуменските художници, експонирани на първия етаж в галерия „Елена Карамихайлова“. Изложбата може да се види до 13 юни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..

публикувано на 02.05.25 в 13:07

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45

За равен брой

В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков.  Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..

публикувано на 29.04.25 в 16:20
Проф. Добромир Добрев

Тръмп срещу света

Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..

публикувано на 29.04.25 в 11:57

Красивият свят на един учител

Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии.  За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..

публикувано на 29.04.25 в 09:41