Честването Деня на Ботев на 2 юни е неточно, тъй като гибелта на революционера е на 1 юни 1876 г. по нов стил, казва проф. Петко Петков, преподавател във Великотърновския университет.
„В сегашния ни официален празничен календар, който е обявен в Кодекса на труда, има дати, които са по нов стил, има и дати, които са по стар стил“, заяви проф. Петков.
Според него, това показва, че обществото и държавата ни не уважават историята като наука. Това е отклонение от приетия през 1916 г. закон, че към датите от XIX в. се добавят 12 дни, а към датите след 1901 г. - 13 дни.
Проф. Петко Петков допълни, че и Денят на независимостта ни не трябва да е на 22 септември, а на 5 октомври.
В същото време обесването на Васил Левски е на 18, а не на 19 февруари.
Група историци от години предлагат историческите дати в България да се отбелязват по стария стил.
По думите на проф. Петко Петков обаче, едва ли ще се намери Народно събрание, което да реши, че няма да се спазва Закона от 1916 г., с който и нашата държава преминава към Григорианския календар.
Интервю на Миглена Стефанова с проф. Петко Петков.
След като вчера непълнолетно момче припадна на улицата в Разград, темата за опасните вейпове сред учениците продължава да е все така актуална. Вчера също стана ясно, че президентът Румен Радев свиква КСНС заради дрогата сред децата. А днес от ГДБОП свалиха два от най-посещаваните сайтове за продажба на вейпове и вещества на основата на..
Ангел Трайков пое поста на директор на Радио Шумен на 1 септември 2016 г. Той е част от медията повече от 30 години и още помни първата си емисия новини на живо, както и предизвикателствата в радиото като репортер, редактор, новинар. За емоциите да работиш в Радио Шумен като редактор и директор и как вижда бъдещето на медията - това ни..
Хуманоиден робот ще помага на учениците в часовете по приложно програмиране в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в Търговище. Технологията е внедрена в образователния процес, благодарение на Националната програма „Професионално образование и обучение“ по модул „Модернизиране на материално-техническата база“ на..
Дeтският танцов ансамбъл „Веселяче“ към ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Шумен спечели първа награда от Десетия дубайски международен музикален и танцов конкурс Dubai Paradise“, който се проведе преди дни. 29 танцьори на възраст от 9 до 12 години бяха наградени с медали в категория „фолклорни танци“. Конкуренцията е била сред 18 държави, а..
По повод 52-годишнината на Радио Шумен ви срещаме с колеги и верни слушатели на радиото. Този път ще чуем един нежен и познат глас - гласа на Бесте Сабри. Тя започна журналистическата си кариера от Радио Шумен преди повече от пет години. За сбъднатите мечти, за началото и за всичко, което е преодоляла, за да стане едно от най-популярните..
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..