Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Гешев и оставките на областните

Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

28 областни управители подадоха оставки в понеделник. Част от тях огласиха и мотиви, които в повечето случаи бяха свързани със солидарност към отишлия си служебен кабинет на Гълъб Донев. Защо го направиха в един и същ момент, какво ги мотивира и как този акт на масово подаване на оставки се вписва в контекста на напрежение между президента Румен Радев и политическите кръгове зад новото редовно правителство, коментира за Радио Шумен политологът доц. Иво Инджов, преподавател по публични комуникации във Великотърновския университет. Той анализира и  другата централна тема за седмицата – решението на ВСС за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор.

„При смяна на правителствата е нормално част от висшия бюрократичен персонал, каквито са заместник министрите и областните управители, да има подадени оставки. Изненадващ е координираният характер на това мероприятие. 28 души областни управители да си подадат оставките в един ден е симптоматично. Не знам дали са водени разговори как ще бъдат излъчени новите областни управители. Би трябвало да са протекли такива. Кирил Петков анонсира, че няма да има квоти за избор на областните управители“, отбеляза доц. Инджов.

„Здравият разум подсказва, че президенът не трябва да бави прекалено много издаването на указа за прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. Същевременно не е длъжен и не трябва да издава указа от днес за утре. Добрата новина е, че Висшият съдебен съвет гласува освобождаването на Гешев. Двете лоши новини са, че тези членове на органа навярно ще изберат и новия главен прокурор и че при процедурата за отстраняване на Иван Гешев станаха явни някои зависимоси на прокуратурата", добави доц. Инджов.

Още може да чуете от интервюто с доц. Иво Инджов.



По публикацията работи: Антоний Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28

Нов кабинет за специалните деца

Кабинет по технологии и предприемачество е изграден в Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Целта на екипа е да бъде създадена среда, в която с помощта на нови дейности и методи децата с увреждания да придобиват различни социални умения за самостоятелен живот. Новият кабинет е оборудван с няколко конструкторски комплекта,..

публикувано на 30.01.25 в 15:10

Ремонтират затворено училище

Започна ремонтът на неработещото от 2007 година Начално училище „Ангел Каралийчев“ в Търговище.  Сградата беше предоставена за управление на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в града.  Обновяването се осъществява след издадена заповед за строеж от община Търговище. Парите са осигурени от Програмата „Изграждане, пристрояване, надстрояване и..

публикувано на 30.01.25 в 11:31

Разделното събиране - мисия възможна

Колко ефективна е системата и учат ли се шуменци да изхвърлят разделно отпадъците от опаковки? Следи ли се за това, кои контейнери са пълни и кои не и на какъв интервал се изпразват цветните контейнери?Има ли достатъчно информация за ползите от разделното събиране на отпадъците и как да направим така, че боклуците да могат да се рециклират и..

публикувано на 29.01.25 в 14:24