Силистра винаги е бил градът с най-скъпа вода. От януари цената за един кубик е 5,28 лв. Преди дни стана ясно, че на водоснабдителното дружество в града е наложена финансова корекция от близо 2 милиона лева по т.нар. воден цикъл. Това събуди страховете на хората в региона, че може цената може отново да се повиши.
Директорът на ВиК Силистра инж. Тошко Тодоров е категоричен, че заради тази корекция няма да има последици за потребителите.
През януари е направена финансова инспекция на изпълнението на проекта. От последвалите предварителни доклади по ревизията става ясно, че ще се предложи корекция във финансирането.
"Цената на водата в Силистра и във всяко друго населено място по никакъв начин не е обвързана с реализирането на проекти по воден цикъл", категоричен е Тошко Тодоров. Той припомни, че цената се основава на бизнес план на всяко дружество като се отчита социалната поносимост.
По думите на Тодоров ВиК Силистра е предприела действия по обжалване на корекцията, но ако санкцията бъде наложена, средствата ще ги плати дружеството. Неговата прогноза е, че на този етап няма причини да се прогнозира увеличение на цената на водата.
През миналата година, когато цената на водата достигна 5,03 лв., бе направен коментар, че е под нивото на социална поносимост и че по принцип чрез поскъпването на услугите водното дружество разчита да изпълни проекта по т.нар. воден цикъл в Силистра и селата Калипетрово и Айдемир, който вече е към своя край.
Според новия бизнес план се очаква до 2025 година цената на водата в Силистренско да надхвърли 5,60 лв.
Твърдението, че цената на водата в Силистра ще поскъпне заради глоба на местното ВиК дружество, е НЕВЯРНО. Самата корекция, ако бъде потвърдена, няма да се отрази в ценообразуването. В същото време от водното дружество признават, че чрез поскъпване на услугите се генерира финансовият ресурс за реализацията на проекта за воден цикъл.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..