Ако потърсите връзка с жител на тутраканското село Дунавец, ще се включи румънски оператор, за да ви каже, че абонатът е извън покритие. Освен 2-3 изречения за миналото му, друго за селото няма да намерите.
Тези дни от Историческия музей в Тутракан пуснаха видео, в което показват спрелия живот в Дунавец, но и красотата на селището край Дунав. Някога там е кипял живот, днес обитателите му се броят на пръстите на едната ни ръка.
Йордан Иванов и съпругата му Емилия са вдигнали сватба преди 55 години в местното читалище. Тогава дошли 300 гости от селото. Помни годините,в които самият Мистър Сенко гостувал в читалището на Дунавец. А прапрапрадядо му – изселник от Попина, дошъл в селото с 500 глави добитък. Всеки ден Йордан Иванов е на пчелина си в обезлюдялото село, а спомените му са стотици и много цветни.
Христина Димитрова разговаря с Йордан Иванов, който твърди че сърцето му е в Дунавец.
Дунавец ще го има, докато тече водата от 200-годишната чешма и дарява живот, убеден е Йордан Иванов.
Села като Дунавец, макар и обезлюдени, ще съществуват дотогава, докато има хора да разказват за тях и да преминават отвъд табелката с името им.
Снимки: Исторически музей Тутракан /Дестинация Тутракан
„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен. Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..
Какво ще се промени за бизнеса в България, ако на 12 декември министрите на вътрешните работи на страните от ЕС кажат „да“ за България и Румъния за влизане в Шенген? Темата за сухопътния Шенген вече е в дневния ред на срещата на вътрешните министри в Брюксел . Ако гласуването мине, предстои и крайното потвърждение на решението от държавните глави..
Преподаване на литература чрез театър – такъв подход е избрала учителката Айсел Бекирова от Русе. Нейните ученици са истински щастливци, защото от миналата учебна година усвояват българските автори, като ги поставят на сцена в час. Шестокласниците вече са правили драматизация на „Под игото“ на Иван Вазов и на разказа „Серафим“ на Йордан..
Най–възрастният производител и търговец на шуменския пазар е Петранка Керанова. На достолепните си 82 години тя е истински ветеран и в живота, и в занаята. Няма ден, в който да не я откриете на сергията и на пазара – и зиме, и лете, вече 28 години тя предлага сезонна продукция произведена в дворното и място край Шумен. Има си редовни клиенти и..
Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ. Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен. На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..
Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...
След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..