Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски ни благодари за подкрепата

Украинският президент Володомир Зеленски, който е на посещение у нас, се срещна и разговаря в Министерския съвет с премиера Николай Денков.

Пред медиите той обяви, че се радва да посети България, която е противник на политиката на геноцида, която Русия води спрямо украинския народ и държава.

"Руската артилерия изпепелява гладове и села в Украйна. Те убиват, измъчват, депортират деца, разделят ги със семействата им. Докато трае тази агресия, днес се договорихме да засилим сътрудничеството с България в отбранителния сектор. Помощта, която вие ни предоставяте, разчитаме на това сътрудничество, което ни помогна да защитим много хора. Украйна никога няма да забрави, че в такъв труден момент, вие сте с нас. Продължаваме разговорите за лечението на украински войници у вас. Обсъдихме сътрудничеството в областта на енергетиката – това става един от приоритетите за сътрудничеството между двете страни. Разчитаме на вас за бъдещото членство на Украйна в ЕС и в НАТО", посочи Зеленски.

Украинският президинт обяви, че е информирал премиера Николай Денков за инициативата му за световен форум за "Формула за мира".

"Радвам се за готовността България да вземе участие в тези наши усилия. Подготвяме среща на върха, още не е определен посланик на България в Украйна", каза Зеленски и обяви, че се надява на срещата му с президента Румен Радев този въпрос да бъде решен съвсем скоро.

На свой ред премиерът ни Николай Денков приветства укранския президент с: "Добре сте дошъл в България!". 

"За мен е удоволствие да ви посрещна и да изразя своята и на правителството подкрепа в борбата на Украйна срещу Русия. България е последователна в подкрепата си за суверенитета и целостта на Украйна. Независима и суверенна Украйна е ключова за сигурността в региона и Европа", отбеляза той.

По думите му, Украйна заема важно място във външнополитическите приоритети на България. 

"В Украйна се намира най-голямата българска общност. Още от първите дни на конфликта, тогавашният премиер Петков и министър Василев се ангажираха на европейско ниво. Кабинетът Петков включи нашата страна в усилията на всички в помощ на Украйна – политическа и дипломатическа, България стана втори дом за стотици хиляди, избягали от ужасите на войната. Страната ни подкрепи всички санкционни пакети на Русия", добави Денков.

Според примера ни бъдещето на Украйна е сърцето на европейската сигурност. 

"България ще продължава да подпомага активно Украйна. Нашата страна е готова да участва и в следвоенното възстановяване на Украйна", подчерта акад. Денков. 

Предстои Володимир Зеленски да бъде приет от президента Румен Радев. След това украинският президент ще се срещне и с ръководствата на парламентарните групи, вносители на проекта на декларация в подкрепа на членството на Украйна в НАТО. 

По-късно през деня премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел ще бъдат домакини на дискусия с участието на президента на Украйна Володимир Зеленски, посланици, политици и представители на гражданското общество.


По публикацията работи: Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остава облачно и дъждовно

Слаб дъжд вали в Североизточна България. В 6:00 ч. тази сутрин измерените температури са: 13 градуса в Силистра, 10 – в Русе и Шумен, 9 – в Разград и Търговище. Атмосферното налятане в Шумен е  981 хектопаскала – по-ниско от средното за месеца, още ще се понижи, а следобед ще се повишава. О тносителната влажност на въздуха е 92%. Количеството на..

публикувано на 08.10.25 в 06:30

Планово без ток на 8 октомври

Профилактика и ремонти на съоръженията за доставка на електроенергия ще са причина за спиране на тока в населени места от Североизточна България и днес, на 8 октомври, предупреждават от ЕРП Север. В Разград ска област  от 9:00 ч. до 16:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Равно и с. Каменово; от 8:30 ч. до 16:30 ч. –..

публикувано на 08.10.25 в 05:30

Продължават валежите в Шумен, Разград и Търговище

Продължават интензивните валежи в областите Шумен, Разград и Търговище. Очакванията са дъждовете да продължат през целия ден и през нощта. И за трите области за днес е обявен червен код за потенциално опасно време и за дъжд с количества над 65 л/кв.м.  За момента обстановката в Шуменско е относително спокойна, валежите не са толкова..

публикувано на 07.10.25 в 14:24

Екипите в готовност

Продължават интензивните валежи в областите Шумен, Разград и Търговище. Очакванията са дъждовете да продължат през целия ден и през нощта. И за трите области за днес е обявен червен код за потенциално опасно време и за дъжд с количества над 65 л/кв.м.  За момента обстановката в Шуменско е относително спокойна, валежите не са толкова..

публикувано на 07.10.25 в 13:11

Спокойна обстановка в Шуменско

Спокойна е метеорологичната обстановка в Шуменска област към този момент. По информация от Хидрометеорологичната обсерватория в областния център за денонощието са измерени близо 19 л/кв.м дъжд. Екипи на пожарната в Шумен, Велики Преслав и Нови пазар са обходили критичните места на територията на областта. Техниката и наличният състав са в готовност..

публикувано на 07.10.25 в 09:59

Реки и дерета- под наблюдение

Оперативни щабове в областната дирекция на МВР и регионалната служба по пожарна безопасност в Шумен следят обстановката и имат готовност да реагират при евентуално усложняване.  Това съобщиха от Областната дирекция на МВР.  През нощта и рано тази сутрин екипи от противопожарните служби в Шумен, Велики Преслав и Нови пазар са извършили огледи на..

публикувано на 07.10.25 в 08:11

Повсеместни валежи

Днес облачността ще е често значителна, с повсеместни валежи от дъжд, временно интензивни.  На много места се очакват значителни сумарни количества.  В следобедните часове, главно по крайбрежието ще има условия за развитие и на купесто-дъждовна облачност, възможни са гръмотевици.  Ще духа слаб до умерен северозападен вятър. Минималните температури ще..

публикувано на 07.10.25 в 06:14