Фейсбук не трие и не изпраща за проверка на фактите публикации, идващи от профили на политици. Това стана ясно след среща на журналист от „Офнюз“ с представител на компанията „Мета“.
В това се увериха и стотици българи, които докладваха призив на народния представител Костадин Костадинов за унищожаване на демократичната общност у нас. Лидерът на „Възраждане“ нарече тази общност „уродлива измет“. Модераторите на Фейсбук обаче прецениха, че думите му не нарушават стандартите на общността. Въпреки че точно според правилата се забраняват обиди и призиви за насилие.
„Много от нещата, които се публикуват от профила на Костадинов и страницата на „Възраждане“, са недопустими и противоречат на всякакви стандарти на общността. Въпреки това досега „Мета“ не е предприела действия за модериране на съдържанието на „Възраждане“. Важно е да разберем, че самият стимул на „Мета“ не е да се спазват тези стандарти. Стимулът на „Мета“ е да прави пари. Те печелят от ангажираността в платформата им. Когато имаш съдържание, което разпалва десетки хиляди души, то носи печели пари на „Мета“, обясни за Радио Шумен Благослав Михайлов, програмист и създател на сайта "Стража". Преди дни той събра във видеоклип част от недопустимите изказвания на лидера на „Възраждане“, изследвайки голяма част от виртуалните послания на партията.
Според Михайлов „Мета“ няма финансова изгода да ограничава проблемното съдържание в популярни профили. „Това, което се прави, е да се симулира някаква модераторска дейност", каза той и добави, че обичайно се ограничават и санкционират профили с малко последователи, които стигат до ограничен брой хора и не им носят сериозна печалба. „Аз съм бил ограничаван за 30 дена заради изключително безобиден коментар. Дори след като обжалвах, не махнаха ограничението. Ако аз говоря нещата, които Костадинов говори, ще ми блокират профила почти веднага“, обясни Михайлов.
„Възраждане“ държат 68% от политическия трафик на български език във Фейсбук. Това е повече от всички други партии, взети заедно. „Възраждане“ буквално са окупирали това пространство и те правят пари за „Мета“, каза Благослав Михайлов. Според програмистът наблюдаваме нещо като симбиоза – „Възраждане печелят популярност заради Фейсбук, а Фейсбук печели пари от реклами заради „Възраждане“.
Михайлов припомни, че „Мета“ е гигантска корпорация, която има сериозна власт, и нашето правителство трудно може да ѝ се опълчи, за да ѝ каже какво да прави. Той не вярва, че някога „Мета“ ще осъществява ефективен контрол над съдържанието, публикувано на български език. „Регулация на европейско ниво е единственият шанс, който имаме за натиск върху икономическите принципи, налагащи виртуална омраза и фалшиви новини“, добави той.
Според програмиста, целта на фалшивите новини не е да убедят потребителите в нелепи твърдения, а да генерират шум в системата и да объркат потребителите, които няма да могат да преценят на кого да вярват. „Всички тези тролски ферми трябва да заглушат истината“, обясни Благослав Михайлов.
Социалната мрежа е необходима инфраструктура за функционирането на една демокрация, за да могат хората да се изразяват свободно, да споделят информация. „Но трябва ли тази мрежа да се управлява от пазарен модел?“, чуди се програмистът. Защото потокът на пари се стимулира от токсичното, манипулативно и вредно съдържание, което всъщност подкопава основите на демокрацията.
Трябва ли Фейсбук да носи отговорност за съдържанието, което е качено в социалната мрежа? Този въпрос си задава Благослав Михайлов. Според него, Фейсбук не само дава възможност за споделяне на мисли и графично съдържание. Фейсбук активно участва в разпространението на тези мнения и образи. Фейсбук решава колко хора да видят даден пост или дадено видео. Фейсбук решава кои хора да го видят. Дали при това положение Фейсбук не носи отговорност, че разпространявайки токсично съдържание, може да влоши обществената среда в една държава като България?“, попита Благослав Михайлов.
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..