Вокална формация „Малка серенада” при Народно читалище „Добри Войников-1856” в Шумен се завърна след успешно участие в международния фестивал „Осоговски староградски песни” в Крива паланка, Северна Македония.
Фестивалът се организира от Общината, местното певческо дружество „Распеани паланчани” със съдействието на Министерството на културата в рамките на инициативата „Паланечко културно лето”. В него традиционно участват състави от Македония, България и Сърбия.
Под ръководството на Диана Колева „Малка серенада” се представи с репертоар от популярни песни, част от които по музика и текст на дългогодишния художествен ръководител на състава Николай Тодоров – Кайо. Певците грабнаха сърцата на публиката с изпълнителското си майсторство, красивите костюми и артистичното излъчване.
Народно читалище „Добри Войников-1856” от години поддържа отношения на сътрудничество с Община Крива паланка и културния дом в града. Осъществени са редица културни проекти, сред които участия на „Растеани паланчани” във фестивала „Есенни шуменски вечери” и концерти на „Малка серенада” в Крива паланка, където винаги са били приети изключително сърдечно. Настоящите изяви са по проект "Обединени от изкуството, творим за един мирен, толерантен и красив свят", спечелен и реализиран с финансовата подкрепа на НФК – България, по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество.
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...
Изложба, посветена на 50-годишнината на проф. Ростислава Тодорова–Енчева, ще бъде открита днес (4 юли) в изложбената зала на шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Със свои творби ще участват приятели и колеги на проф. Тодорова, сред тях са Бехчет Данаджъ, Благомир Папазов, Валерий Желязков и Красимир Арсов. Изложбата ще бъде..