Тя е направила толкова много за популяризиране на древното изкуство на мозайката у нас, че заслужава титлата "посланик на мозайката". Петя Мод от старата столица Велики Преслав вече не брои колко хора е научила как се режат, скрепяват и подреждат парченцата керамика, за да се превърнат във вечна и красива картина.
В края на месеца предстои поредната й работилница, този път в частен дом във варненското село Здравец. Освен това, скоро ще започне да учи последователи и как се правят уникални мозайки от порцелан. Всеки има в дома си ненужни и счупени съдове, а те могат да се превърнат в чудни вечни картини.
Преди това обаче бърза да завърши поредния си проект с мома и момък гайдар, който ще украси читалището на село Имренчево. Той трябва да е завършен до тройния празник на селото, на 15 юли.
Преди дни дизайнерката се завърна от Стара Загора, където се проведе петото биенале "Мозайката днес". То вече се превръща в международно, участниците се увеличават, а интересът на ценители на изкуството е все по-голям.
Цветелина Георгиева разговаря с Петя Мод за изкуството, което може да превърне българските градове и села в по-красиви места за живеене.
Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората. Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..
Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..
10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София. Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..