Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пари за "Ковачевско кале"

4
Снимка: Исторически музей Попово

Два проекта за теренни археологически проучвания на Историческия музей в Попово са одобрени по програмата на Министерство на културата за  2023 г. Общата им стойност е 54 750 лева, съобщава ръководството на културната институция.  

Средствата за теренни археологически проучвания на крепостта „Ковачевско кале“ са 46 750 лева, а  8000 лева ще бъдат вложени в геофизично проучване на обекта.  

Фирма от село Ковачевец е дарила на поповския музей средства в размер на 7500 лева - половината от необходимата  сума за извършване на геофизично проучване на една от най-големите в Северна България надгробни могили - легендарната могила в м. "Калакоч". 

Със съдействието на кметовете на  Попово и  Ковачевец е започнало почистването на растителността по могилата. Екипът на музея в Попово очаква успешен археологически сезон  и финансова подкрепа от други приятели на институцията за разкриване на богатото минало на поповския край.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмов успех и в Холивуд

Късометражният филм "FATHER" на режисьора, сценарист и продуцент Адриан Ал Жазар от Силистра получи почетно признание за висок стандарт в кинематографията от Международния кинофестивал за филми на ужасите - "Hollywood Horrorfest" в САЩ. Филмът на младия силистренец представя темата за насилието в семейството, погледнато през очите на едно..

публикувано на 16.09.24 в 16:52

Водната криза - на сцената

Кризата с безводието в Шумен, която мъчи хората от десетилетия и няма решение, е тема на новия документален спектакъл на шуменския Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. „Няма“ е авторски спектакъл на режисьора Неда Соколовска и е изграден върху истински разкази на хора от Шумен и Върбица или т.н вербатим театър. Темата има своята регионална,..

публикувано на 16.09.24 в 14:25
Народно читалище

Есенни шуменски вечери

XI Международен фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“, 2024 ще се проведе в Шумен на 28 и 29 септември (събота и неделя). Всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие на адрес: Шумен 9700, пл. „Възраждане“ №4, НЧ „Добри Войников-1856” или на e-mail: dvfestivals@gmail.com..

публикувано на 16.09.24 в 09:14

„Опит за летене“ открива сезона

С текст на един от най-обичаните български автори ще бъде открит новият сезон на Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Пиесата на Йордан Радичков е режисирана от Недялко Делчев, който за първи път поставя драматурга на професионална сцена. Това е осъществена мечта, защото за него Радичков е един от най-важните автори в света в онова..

публикувано на 13.09.24 в 08:29

Първи концерт за сезона

Три концерта през септември е подготвила за меломаните Симфониета Шумен преди официалното откриване на новия си творчески сезон. Тази вечер публиката я очаква новият цикъл „Класика и романтизъм“ и първото събитие от него е наречено „Майстори на пианото“. Програмата предвижда изпълнение на Концерт за пиано No.3 от Лудвиг ван Бетовен и Симфония..

публикувано на 12.09.24 в 08:35

С криле към корените

Изложба „С криле към корените“ – живопис и асамблаж, представя Теодора Николова в НЧ „Съзнание 1891“ в Исперих. Изложбата повежда почитателите на исперихската художничка през дебрите на една автентична народна приказка, в която живеят едновременно минало, настояще и бъдеще. След заниманията с епоксидна смола и полимерна глина, стъклопис, иконопис,..

публикувано на 11.09.24 в 09:32

32 филма в "Златното око"

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово, предава БТА. Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.  Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15..

публикувано на 10.09.24 в 14:55